Կիևի Ազգային պատկերասրահում երկարացվել է հանճարեղ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյակին և թանգարանի 95-ամյակին նվիրված «Հանճարն ու ծովը. Ավանդույթներ, որոնումներ, բացահայտումներ» ցուցահանդեսի աշխատանքը:
Մեծ հետաքրքրություն առաջացրած ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև նոյեմբերի 19-ը, ինչպես նշել է թանգարանի տնօրեն Յուրի Վակուլենկոն, որոշվեց երկարացնել այն մեծ պահանջարկի պատճառով, գրում է AnalitikaUA.net-ը:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ցուցահանդեսը կգործի մինչև հոկտեմբերի 31-ը:
Ցուցադրության մեջ ներկայացված են ծովային թեմատիկայով միավորված ХVIII-ХХդդ. ավելի քան 60 գեղանկար և գծանկար: Ներկայացված է նաև Այվազովսկու այն կտավների լուսանկարների ցուցադրությունը, որոնք անհետացել են Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին, ինչպես նաև արխիվային նյութեր, տարբեր իրեր, որոնք եղել են 19-րդ դարի նավերում, Այվազովսկու ժամանակակից նավապետների անձնական իրեր:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված «Հովհաննես Այվազովսկի. Արարում» ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունվարի 15-ը:

31 Октябрь 2017 - 07:12 AMT
Национальный музей «Киевская картинная галерея» продлил работу выставки «Гений и море. Традиции, поиски, открытия» в честь 95-летия музея и 200-летия со дня рождения великого мариниста Ивана Айвазовского.
Вызвавшая большой интерес выставка будет проходить до 19 ноября. Как отметил директор музея Юрий Вакуленко, такое решение принято в связи с востребованностью выставки, пишет AnalitikaUA.net.
Ранее сообщалось, что выставка стартовавшая в сентябре, будет проходить до 31 октября.
В экспозиции представлены более 60 произведений живописи и графики ХVIII-ХХ вв. из коллекции музея, которые объединены морской тематикой. Также предусмотрен показ фотографий картин Айвазовского, утраченных музеем во время Второй мировой войны и экспонатов музея Шереметьевых: архивные материалы, фотографии, различные предметы, находящиеся на военных кораблях XIX в. и личные вещи морских офицеров – современников Айвазовского.
Экспозиция также включает более десятка живописных и графических произведений, которые представляют разные периоды творчества художника.
В июле Национальный банк Украины выпустил в обращение памятную монету «Иван Айвазовский». Монета выпущена в серии «Выдающиеся личности Украины», и введена в оборот тиражом в 35000 экземпляров.