Հայաստանում քննարկվում է աշխատող մայրերին պետության հաշվին դայակի ծառայություններ տրամադրելու, ինչպես նաև աշխատանքի էլեկտրոնային բորսա ստեղծելու հնարավորությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը խորհրդարանական հանձնաժողովներում 2018-ի պետբյուջեի նախագծի լսումների ժամանակ։
Նրա խոսքով, 2018-ին կառավարությունը նախատեսում է իրականացնել 3 նոր ծրագիր, որոնք ուղղված են սոցիալական–ժողովրդագրական խնդիրների լուծմանը, մասնավորապես, արդեն ներկայացվել է մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի և աշխատանքի համատեղման հնարավորության օրենսդրական նախաձեռնությունը, գրում է «Նովոստի Արմենիան»։
«Մենք նախատեսում ենք հնարավորություն ընձեռել երիտասարդ մայրիկներին համատեղել աշխատանքն ու մինչև 3 տարեկան երեխայի խնամքը, երբ մայրիկը կարող է գտնել դեկրետային արձակուրդում օրինական հիմունքներով։ Մասնավորապես, մենք առաջարկում ենք երիտասարդ մայրիկին աշխատանքի ժամանակ տրամադրել դայակ, որի ծառայությունների դիմաց կվճարի պետությունը», – ասել է Ասատրյանը։
Նախարարը միաժամանակ չի նշել դայակի տրամադրման պայմաններն ու նրա ծառայությունների դիմաց վճարի չափը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ նախարարությունը նաև նախատեսում է փոխել իր քաղաքականությունը բնակչության զբաղվածության ոլորտում` ստեղծելով աշխատանքի էլեկտրոնային բորսա։
«Էլեկտրոնային բորսան թույլ կտա լուծել ոչ միայն գործազուրկների զբաղվածության խնդիրը, որոնք գտնվում են հաշվառման մեջ աշխատանքի բորսայում, այլև այն անձանց, որոնք ցանկանում են հետաքրքիր աշխատանք գտնել ինքնուրույն և առանց լրացուցիչ ծախսերի», – ասել է Ասատրյանը։
Հայաստանում դայակի ինստիտուտ ստեղծելու մասին խոսվել է դեռևս 2016-ի մարտին: Այն ժամանակ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ժողովրդագրական բաժնի պետ Վանիկ Բաբաջանյանը հայտարարեց, որ ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման 2016-2018-ի ազգային ծրագրի նախագծի նպատակն է խրախուսել դայակի ինստիտուտը:

В Армении рассматривается возможность предоставления работающим мамам услуг няни за счет государства, а также создания электронной биржи труда. Об этом заявил министр труда и по социальным вопросам Армении Артем Асатрян 6 ноября в ходе слушаний проекта госбюджета на 2018 год в парламентских комиссиях.
По его словам, в 2018 году правительство планирует осуществить три новые программы, нацеленные на решение социально-демографических проблем, в частности, уже представлена законодательная инициатива по возможности совмещения работы и ухода за ребенком в возрасте до 3 лет.
«Мы планируем предоставить возможность молодым мамам совместить возможность работы и ухода за ребенком в возрасте до 3 лет, когда она может находиться в декретном отпуске на законных основаниях. В частности, мы предлагаем возможность на время работы молодой мамы предоставлять ей няню, услуги которой будут оплачиваться со стороны государства», – сказал Асатрян, пишет «Новости-Армения».
При этом министр не уточил условий предоставления няни и размера оплаты ее услуг.
В то же время он отметил, что министерство также планирует изменить свою политику в сфере занятости населения, создав электронную биржу труда.
«Электронная биржа позволит решить проблему занятости не только безработных, которые находятся на учете на бирже труда, но и тех, кто хочет найти интересную для себя вакансию самостоятельно и без дополнительных затрат», – сказал Асатрян.
Он также отметил, что это станет хорошей площадкой для работодателей по представлению имеющихся вакансий.
О создании института нянь в Армении сообщалось еще в 2016 году. Тогданачальник отдела демографии Министерства труда и социальных вопросов Ваник Бабаджанян заявил, что в Армении будет создан институт нянь, что станет большой поддержкой для армянских мам, решивших вернуться на работу после декрета.