10 Նոյեմբեր 2017 - 09:32 AMT
Հայաստանը Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, մինչդեռ Արցախի ժողովուրդն ինքն է իր ճակատագրի տնօրինողը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի ժամանակ:
Նա նշել է, որ որևէ ատյան չի կարող ընդունել Արցախի դիրքորոշմանը հակասող որոշում:
«Արցախի գոյությունն ու կարգավիճակը Ադրբեջանի կազմում որևէ տարբերակով անհնարին և անընդունելի է: Բանակցություններում առաջընթաց գրանցելու համար Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի Արցախն անգամ տեսականորեն իր կազմում պատկերացնելու մտքից», – ընդգծել է Արա Բաբլոյանը:
Խոսելով երկու երկրներում տեղի ուենցած սահմանադրական հանրաքվեից՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ դրանք անհրաժեշտ են պետության առավել արդյունավետ կառավարման, ինչպես նաև ժողովրդավարության մակարդակի բարձրացման համար:
«Հանրաքվեի արդյունքում Արցախում և Հայաստանում ընդունվել է զարգացման այն ճանապարհը, որը լավագույնս է համապատասխան երկրի ներքին և արտաքին առանձնահատկություններին: Հայկական երկու պետությունների գոյությունը մեր ժողովրդի հարստությունն է, և մենք պարտավոր ենք համատեղ ջանքերով և գործողություններով պաշտպանել ու զարգացնել այն»,-ասել է նա, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:

Армения – гарант безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), однако народ Карабаха сам распоряжается своей судьбой. Такое заявление сделал председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян на 12-м заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентом Армении и Национальным собранием Арцаха.
Он подчеркнул также, что ни одна инстанция не может принять решения, которое будет неприемлемым для народа Арцаха или может угрожать его безопасности.
«Ни один вариант существования и статуса Арцаха в составе Азербайджана невозможен и неприемлем. Для достижения реального прогресса в переговорах Азербайджан, прежде всего, должен отказаться от даже теоретического представления Арцаха в своем составе», – подчеркнул Баблоян.
Касаясь осуществленных в Армении и Арцахе конституционных реформ, спикер парламента Армении отметил, что они необходимы для более эффективного управления государством и повышения уровня демократии.