ԵՄ երկրների հետ Հայաստանի վիզայի ռեժիմի ազատականացումը տեղի կունենա մինչև 2020 թվականը։ Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
Բայց դրա համար Հայաստանը նախ պետք է իրավական, վարչական և ինստիտուցիոնալ որոշակի կարգավորումներ իրականացնի, հայտգնում է «Sputnik Արմենիան»։
«Մենք և մեր գործընկերները կանենք ամեն բան, որ այդ համաձայնագիրը կյանքի կոչվի: Իհարկե, համաձայնագիրը շատ կարևոր է երկու կողմերի համար, բայց ոչ պակաս կարևոր է դրա լավ իրագործումը»,-ասել է Սվիտալսկին:
ԵՄ դեսպանը հույս է հայտնել, որ համաձայնագրի ստորագրումից և նոր ձևավորվող ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններից ժամանակի ընթացքում օգուտ կքաղեն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները։
Անդրադառնալով գնահատականներին, թե համաձայնագրի ստորագրմամբ Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ ԵՄ-ի և ԵՏՄ-ի միջև՝ Սվիտալսկին ասել է. «ԵՏՄ-ի անդամ պետությունների հետ այլ համաձայնագրեր ունենք, բայց Հայաստանի հետ համաձայնագիրը շատ ավելի հավակնոտ է, ավելի առարկայական, ավելի դրական։ ԵՄ-ն չի ցանկանում բաժանարար գծեր գծել Եվրոպայում։ Այո, իսկապես ուզում ենք կամուրջներ կառուցել մեր բոլոր գործընկերների հետ։ Հայաստանի դեպքում կամուրջի սկզբունքն իսկապես տրամաբանական է»։
Պյոտր Սվիտալսկին նաև ընդգծել է, որ համաձայնագիրը որևէ երրորդ կողմի դեմ ուղղված չէ։
Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում, Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի ընթացքում Հայաստանը ստորագրեց ԵՄ-ի հետ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը»։

28 Ноябрь 2017 - 06:48 AMT
Либерализация Евросоюзом визового режима с Арменией может произойти до 2020 года. Об этом журналистам сообщил глава делегации ЕС в Армении Петр Свитальский.
По его словам, в подписанном 24 ноября между Арменией и ЕС рамочном соглашении «О всеобъемлющем и расширенном партнерстве» четко оговорены условия либерализации визового режима. Он отметил, что с этой целью должны быть осуществлены правовые, административные и институциональные реформы, требующие длительной работы.
«Мы с нашими коллегами сделаем все, чтобы воплотить в жизнь это соглашение, важное для обеих сторон», — сказал Свитальский, пишет Sputnik-Армения.
Посол ЕС выразил надежду, что со временем все граждане Армении получат пользу от подписания соглашения и нового формата развивающихся отношений.Свитальский также подчеркнул, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС учитывает все обязательства, которые Армения взяла на себя в рамках других форматов сотрудничества.
«Это соглашение было подписано с учетом существования другого интеграционного проекта. Хотя у нас есть соглашения о партнерстве и сотрудничестве с другими странами, например, PCA + (Partnership and Cooperation Agreement) с Казахстаном, но соглашение с Арменией более амбициозное и предметное»,- подчеркнул Свитальский, добавив, что оно направлено на создание безопасной и дружественной среды.