Կարծում եմ, որ հաջորդ տարվա առաջին կեսին ՀՀ-ն կսկսի ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությունը: Այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Այդտեղ ևս բազմաթիվ խնդիրներ կան, դա տևական պրոցես է: Եթե լավ աշխատենք, կարծում եմ, 2-3 տարվա ընթացքում կարող ենք հասնել վերջնանպատակին», – ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր համաձայնագիրը առանձին գործընթաց է, իսկ մուտքի արտոնագրի ազատականացումը՝ այլ գործընթաց:
«Իհարկե, դրանք, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված են իրարով, բայց ստորագրել նոր համաձայանագիր չի նշանակում, որ ինքնին սկսվեց մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացը: Գագաթնաժողովի ժամանակ եղավ կարծիք, որ անհրաժեշտ է սկսել երկխոսություն այս առումով», – ասել է նախագահը:

15 Декабрь 2017 - 06:48 AMT
Армения может добиться либерализации визового режима с Евросоюзом в течение 2-3 лет. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью телеканалу «Армения».
По словам президента, процесс либерализации хоть и связан с недавно подписанным соглашением о партнерстве Армения-ЕС, однако не является его частью.
«Новое соглашение – это одно, либерализация виз – несколько другое. Хотя в некоторой степени они связаны, их следует различать», – заявил Саргсян.
По его словам, на прошедшем 24 ноября в Брюсселе саммите Восточного партнерства прозвучали мнения о том, что следует начать диалог по либерализации визового режима. Саргсян добавил, что, по его мнению, в первой половине 2018 года, Армения и ЕС могут начать диалог о визах.
Руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский ранее заявил, что диалог о либерализации визового режима внесен в повестку ключевых результатов сотрудничества с Арменией на 2020 год.