19 Դեկտեմբեր 2017 - 10:51 AMT
Դեկտեմբերի 19-ին Facebook սոցցանցում սկսել է նոր վիրուս տարածվել: Օգտատերերը սկսել են ընկերներից հաղորդագրություններ ստանալ կցված ZIP-ֆայլով: Ֆայլը քողարկված է որպես տեսանյութ և կոչվում է՝ video:
Ինչպես PanARMENIAN.Net –ի հետ զրույցում ասել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, դա տրոյական վիրուս է, որն արխիվավորվել է սոցցանցի անվտանգության համակարգը շրջանցելու նպատակով:
«Դա նոր վիրուս է, հայտնվել է դեկտեմբերի 19-ին, այդ պատճառով էլ հակավիրուսների մեծ մասը դեռ չի տարբերակում այն: Այդ վիրուսը կարողանում է տարբերակել հակավիրուսային ծրագրերի միայն 10 տոկոսը: Այդ պատճառով էլ վիրուսն արագ տարածվում է»,-ասել է Մարտիրոսյանը:
Տեղեկատվական անվտանգության գծով փորձագետը խորհուրդ է տալիս սոցցանցի օգտատերերին չբացել ինչպես ընկերներից, այնպես էլ անծանոթ օգտատերերից ստացած կասկածելի ֆայլերը:

В социальной сети Facebook 19 декабря стал распространяться новый вирус.
Пользователи стали получать сообщения от друзей с вложением в формате ZIP-файла. Сам файл замаскирован под видео и так и называется – video.
Как сообщил в беседе с PanARMENIAN.Net эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян, это – троян, заархивированный с целью того, чтобы обойти систему безопасности соцсети.
«Это новый вирус, он появился 19 декабря, именно поэтому большинство антивирусов пока не распознают его, всего 10% антивирусных программ это удается. Из-за этого вирус может быстро распространиться»,- отметил Мартиросян.
Эксперт по информационной безопасности порекомендовал пользователям Facebook не открывать подозрительные файлы, полученные как от друзей, так и от незнакомых.