20 Դեկտեմբեր 2017 - 09:53 AMT
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ուսանող, ռեժիսոր Մարտին Մաթևոսյանի «Դիանայի նվերը» ֆիլմը միանգամից 3 մրցանակ է ստացել Չիլիի South Film and Arts Academy Festival կինոփառատոնում: Այդ մասին ասվում է ֆիլմի ֆեյսբուքյան էջում:
Կարճամետրաժ ֆիլմը, որը տևում է մոտ 45 րոպե, Չիլիի փառատոնին մասնակցել է լավագույն լիամետրաժ դեբյուտային ֆիլմերի անվանակարգում: Այդ փառատոնի շրջանակում 40 րոպե տևողությունը գերազանցող ֆիլմերը համարվում են լիամետրաժ:
Մարտին Մաթևոսյանը ճանաչվել է դեբյուտային լիամետրաժ ֆիլմի լավագույն ռեժիսոր: Գլխավոր դերակատար Անուշիկ Առաքելյանը ճանաչվել է լիամետրաժ դրամայի լավագույն դերասանուհի, իսկ ֆիլմի օպերատոր Վարդան Հարությունյանը պատվավոր մրցանակի է արժանացել լիամետրաժ ֆիլմի օպերատոր անվանակարգում
Ֆիլմի սցենարը անգլիացի գրող Ռոալդ Դալի «Միսսիս Բիքսին և գնդապետի նվերը» պատմվածքի ադապտացիան է: Գլխավոր դերերում նկարահանվել ենԱնուշիկ Առաքելյանը, Արամ Կարախանյանը, Ալեքսանդր Խաչատրյանը, Անջուլինա Թոքմաջյանը:

Фильм студента Ереванского государственного института театра и кино, режиссера Мартина Матевосяна «Подарок Дианы» удостоился сразу трех наград на фестивале South Film and Arts Academy Festival в Чили. Об этом сообщается на странице фильма в Facebook.
Короткометражный фильм, который длится чуть больше 45 минут, в Чили был заявлен в категории лучших полнометражных дебютных лент декабря, так как в рамках этого фестиваля полнометражными считаются фильмы длительностью более 40 минут.
Так, Матевосян был признан лучшим режиссером дебютного полнометражного фильма. Исполнительница главной роли Анушик Аракелян была признана лучшей актрисой полнометражной драмы, а оператор Вардан Арутюнян был удостоен почетного отзыва в категории оператор полнометражного фильма.
Сценарий фильма – адаптация рассказа английского писателя Роальда Даля «Миссис Биксби и подарок полковника». В главных ролях сыграли Анушик Аракелян, Арам Караханян, Александр Хачатрян, Анджулина Токмаджян.