28 Դեկտեմբեր 2017 - 06:59 AMT
Վատիկանի թանգարաններում մաքրություն անելիս իտալացի գեղանկարիչ Ռաֆայել Սանտիի 2 կտավ է հայտնաբերվել: Փորձագետները կարծում են, որ դրանք նկարչի վերջին կտավներն են, որոնք նա նկարել է մահից առաջ՝ 1520-ին: Նկարները 500 տարեկան են:
«Սա մի անհավանական զգացողություն է: Իմանալով, որ սրանք վարպետի վերջին գործերն են, գրեթե զգում ես նրա ներկայությունը»,-ասել է Վատիկանի գլխավոր ռեստավրատոր, նախագծի պատասխանատու Ֆաբիո Պյաչենտինին, գրում է Lenta.ru-ն ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Կտավների վրա կնոջ 2 կերպար է պատկերված՝ Արդարադատությունն ու Բարեկամությունը: Դրանք պահպանվել են թանգարանի սենյակներից մեկում:
Ռաֆայելի կտավների վերականգնումը նախատեսվում է ավարտել 2022թ.: Սենյակի վերականգնման համար հատկացվել է 2,7 մլն եվրո:

27 Декабрь 2017 - 15:13 AMT
Эксперты полагают, что это последние работы художника перед его смертью в 1520 году. Обеим картинам около 500 лет.
«Это невероятное чувство. Зная, что это, вероятно, последние произведения, которые он написал, ты почти чувствуешь присутствие мастера», — заявил главный реставратор Ватикана, ответственный за проект, Фабио Пьячентини, пишет Lenta.ru со ссылкой на CNN.
Работы изображают две женские фигуры, которые олицетворяют Правосудие и Дружбу. Они сохранились на стенах одной из комнат Музеев, где недавно началась уборка.
Реставрацию изображений Рафаэля, а также остальных элементов настенного произведения в помещении планируется закончить к 2022 году. На восстановление комнаты выделят 2,7 миллиона евро.