8 Հունվար 2018 - 12:48 AMT
Դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ «Ես եմ» ծրագրին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել 120 հոգի: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը:
«Ես եմ» ծրագիրն առանձին ստորաբաժանում է լինելու: Ինչպես պատրաստության ընթացքում, այնպես էլ ամբողջ ծառայության ընթացքում ծրագրում ընդգրկվածներն առանձին են ծառայելու, որովհետև իրենց ծառայության ձևը տարբերվում է մնացած զինծառայողների ծառայության ձևից», – նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Մովսես Հակոբյանն ասել է, որ դեռևս ծրագրի մեջ ընդգրկվելու ցանկություն հայտնած զինծառայողները բոլորն էլ կծառայեն նույն զորամասում՝ նույն ստորաբաժանման մեջ:
«Ծառայության վայրը մենք կհայտարարենք: Բոլոր դեպքերում ասեմ, որ այդ զորամասը լինելու է սահմանապահ զորամաս: Ծրագրի մասնակիցները վիճակահանության չեն մասնակցելու», – հավելել է նա:
«Ես եմ» ծրագրով զորակոչիկի ծառայությունը կտևի 3 տարի, սակայն դրանցից գումարային 7 ամիս զինծառայողը կանցկացնի ազատ արձակման մեջ` սկսած 6-րդ ամսվանից, երբ իր ստորաբաժանումը կստանձնի մարտական հերթապահությունը:
Յուրաքանչյուր ամիս նա կծառայի 1+1+2 բանաձևով. մեկ շաբաթ` արձակուրդում, մեկ շաբաթ` զորամասում, պատրաստվելով մարտական հերթապահության, և երկու շաբաթ` առաջնագծում, մարտական հերթապահություն անցկացնելիս: Արձակուրդ գնալիս նրան կվճարվի որոշակի գումար` արձակուրդային ծախսերը հոգալու համար: Ծառայության ավարտին նրա անձնական հաշվին կփոխանցվի 5 մլն ՀՀ դրամ, որը զորացրված զինծառայողը կկարողանա օգտագործել 3 ծրագրերից մեկի համար՝ մատչելի բնակարան, գյուղաբնակ զինծառայողների համար փոքր ջերմոց կամ ֆերմա ստեղծելու կամ փոքր գյուղտեխնիկա ձեռք բերելու ծրագիր, ուսման վարձի փոխհատուցում:

В ходе зимнего призыва в армию Армении впервые будет реализован один из проектов Минобороны РА в рамках концепции «Нация-армия». По состоянию на 30 декабря, по программе «Я» («Ес эм») на границу решили отправиться служить 120 призывников. Об этом заявил на брифинге начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении Мовсес Акопян.
«Для участников проекта «Я» будет сформировано специальное подразделение. Они будут проходить службу отдельно на протяжении всего времени пребывания в рядах ВС, поскольку формат их службы отличается от службы других военнослужащих», – отметил Акопян, пишет Aysor.am.
По его словам, вскоре будет объявлено, где солдаты будут проходить службу. Определено, что это будет пограничная часть.
20 апреля 2017 года министр обороны Армении Виген Саркисян в ходе форума «Нация-армия-2017» в рамках одноименной концепции представил 2 новых проекта – «Честь имею» и «Я». Идея проекта «Честь имею» заключается в привязке академической отсрочки к будущей офицерской службе. Второй проект – «Я» – рассчитан на призывников, которые захотят служить на передовой (это будет срочно-контрактная служба в три года с рядом условий). В частности, после прохождения 5 месячного учебного цикла, как это сейчас установлено в воинских частях, военнослужащие, которые несут боевое дежурство, приступят к службе в формате «1+1+2»: каждый месяц неделю они будут проводить дома, еще неделю – в воинской части, готовясь к боевому дежурству, остальные 2 недели – на передовой. По окончании службы на личный счет военнослужащего будут переведены 5 млн драмов, которые он может потратить на приобретение жилья (субсидированная ипотечная программа), куплю мини-фермы или сельхозтехники, а также на оплату стоимости учебы.