Հայաստանի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան, ամենայն հավանականությամբ, մարտի 2-ին, իսկ թեկնածուների մասին քննարկումները կմեկնարկեն արդեն այս շաբաթ՝ ՀՀԿ ԳՄ նիստում: Այդ մասին հայտարարել է ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Թեկնածուն պետք է լինի հեղինակավոր անձ, որը կունենա Սփյուռքում ազդեցություն, լինի ապակուսակցական։ Այս չափորոշիչները պետք է պահպանենք։ Ինչ վերաբերում է հարցին, թե կա՞ն նմանատիպ մարդիկ, թե ոչ, ապա մեր երկրում, այո, կան նման մարդիկ, անունները հիմա չեք կարող իմանալ», – հայտարարել է Բաղդասարյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե հնարավոր է, որ ՀՀԿ-ի նախագահի թեկնածուն Սփյուռքից լինի՝ Բաղդասարյանն ասել է, որ թեկնածուն պետք է ընդունելի լինի Սփյուռքի, արտաքին աշխարհի համար։ Այն հարցին, թե կա իր համար այդպիսի ընդունելի կերպար, Բաղդասարյանը պատասխանել է. «Ինձ համար կարող է մի քանի կերպար լինել, բայց ես չեմ բարձրաձայնում։ Այդ մասին կհայտնեմ մեր նիստի ժամանակ»։
2018 թվականին ավարտվում են գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի լիազորություններն, որից հետո ՀՀ-ն անցնում է խորհրդարանական կառավարման՝ վարչապետի լայն իրավասություններով:
Ըստ նոր Սահմանադրության ՀՀ նախագահին ընտրելու է Ազգային ժողովը՝ 7 տարի ժամկետով: Նախագահ կդառնա այն թեկնածուն, որին կհաջողվի ստանալ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների երեք քառորդը՝ այսինքն 105 հնարավորից առնվազն 79 քվե։ Եթե նախագահ չընտրվի, կանցկացվի ընտրության երկրորդ, երրորդ փուլ։ Նախագահի թեկնածուին պետք է առաջադրի առնվազն 27 պատգամավոր:

15 Январь 2018 - 09:40 AMT
Выборы президента Армении состоятся, по всей видимости, 2 марта, а обсуждения кандидатур начнутся уже вскоре в ходе заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА). Об этом заявил 15 января журналистам руководитель парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян.
«Кандидат должен обладать авторитетом, влиянием в диаспоре и быть беспартийным. Мы должны соблюдать эти критерии. Что касается вопроса, есть такие люди или нет, то да, в нашей стране подобные люди есть, сейчас мы не можем знать об этих именах», – заявил Багдасарян, пишетAysor.am.
На вопрос, может ли кандидат в президенты Армении быть представителем диаспоры, Багдасарян ответил, что кандидат в президенты должен быть приемлем как для диаспоры, так и для внешнего мира. На вопрос, есть ли для него подобная приемлемая фигура, Варгам Багдасарян отметил: «Для меня может быть несколько таких кандидатов, но я не буду говорить об этом. Скажу об этом во время нашего заседания».
Полностью весь процесс преобразования политической системы Армении — переход на парламентскую форму правления — завершится в 2018 году, после истечения второго президентского срока действующего главы государства Сержа Саргсяна.
Согласно Основному закону, с 2018 года власть будет сосредоточена в руках законодательного органа и правительства.