26 Հունվար 2018 - 13:30 AMT
Արցախյան հակամարտության անընդունելի լուծման դեպքում հայաստանցիների 8,6%-ը պատրաստ է դուրս գալ բախումներով ցույցի: Կովկասի ինստիտուտի «Հակամարտության ընկալումը ՀՀ և ԼՂՀ հասարակություններում» 2017 թվականի դեկտեմբերին հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ 38,7%-ը հակամարտության անընդունելի լուծման դեպքում չի արտահայտի իր կարծիքն ու միջոցներ չի ձեռնարկի:
Հարցմանը մասնակցել է 1600 հոգի:
23,4%-ը կմասնակցի խաղաղ ցույցերի, 16,2%-ը կարտահայտի իր բողոքը սոցիալական ցանցերում և իր ընկերների շրջանում, 6,2%-ը ստորագրահավաքի կմասնակցի, չգիտի, թե ինչ կանի՝ 7%-ը:
2015-ին արցախցիների 63,7%-ն էր ցանկանում, որ Արցախը միանա Հայաստանին, իսկ 2016-ին՝ ապրիլյան պատերազմից հետո՝ 50%-ը: Ընդ որում, արցախցի 18-30 տարեկանների 60%-ից ավելին ցանկանում է, որ ԼՂ-ն դառնա անկախ պետություն: Միևնույն ժամանակ, հայաստանցի 18-30 տարեկանների 50%-ից ավելին ցանկանում է ԼՂ-ն տեսնել ՀՀ կազմում:
Ընդհանուր առմամբ, հայաստանցիների 53,6%-ը կարծում է, որ ԼՂ-ն պետք է լինի ՀՀ կազմում,46,1%՝ անկախ երկիր,0,3%-ը ինքնավարություն ունենա Ադրբեջանի կազմում: Արցախում50,5%-ը կարծում է, որ պետք է միանալ ՀՀ-ին,48,9%-ն անկախություն են ցանկանում, 0,1% կարծում են պետք է ինքնավարություն ունենալ Ադրբեջանի կազմում:
ԼՂ-ն Հայաստանի կազմում տեսնել ցանկացող հայաստանցիների 12,5%-ը պատրաստ է մասնակցել բախումներով, 27,3%-ը՝ խաղաղ ցույցերի, եթե իրենց համար անընդունելի լուծում առաջարկվի: Անկախ Արցախի կողմնակիցների թվում 6,6%-ն է պատրաստ բախումներով, իսկ 22,3%-ը՝ խաղաղ ցույցերի մասնակցել:
Հայաստանցիների 0,6%-ը համաձայն է Արցախն Ադրբեջանին հանձնելուն, 1,4%-ը՝ 7 շրջանը հանձնելում, 6,2%-ը՝ 5 շրջանը, իսկ 86,4%-ը համաձայն չէ տարածքներ զիջելուն:

В случае неприемлемого решения карабахского вороса 8,6% жителей Армении выразили готовность принять участие в демонстрациях, сопровождающихся столкновениями. Об этом говорится в докладе «Восприятие конфликта в обществах Армении и НКР», опубликованномэкспертно-аналитическим центром Институт Кавказа в декабре 2017 года.
Согласно докладу, 38,7% опрошенных в случае неприемлемого решения конфликта не выскажет свое мнение и не примет мер, 23,4% примут участие в мирных демонстрациях, 16,2% выразят протест в социальных сетях и среди друзей, 6,2% приму участие в сборе подписей, 7% не знают, что будут делать.
В 2015 году 63,7% жителей Арцаха хотели, чтобы НКР присоединилась к Армении, после апрельской войны 2016 года – 50%.Более 60% жителей Арцаха в возрасте 18-30 лет хотят, чтобы Нагорный Карабах стал независимым государством. В то же время более 50% граждан Армении в возрасте 18-30 лет хотят видеть Карабах в составе РА.
В целом, 53,6% жителей Армении считает, что Арцах должен быть в составе Армении, 46,1% – что должен стать независимым государством, 0,3% – что должен стать автономией в Азербайджане. 50,5% опрошенных в Арцахе считают, что НКР должна присоединиться к Армении, 48,9% – за независимость, 0,1% – за автономию в Азербайджане.
12,5% жителей Армении, желающих видеть Нагорный Карабах в составе Армении, готовы в случае неприемлемого решения по НКР участвовать в столкновениях, 27,3% – в мирных демонстрациях. Из сторонников независимого Арцаха 6,6% готовы к столкновениям, а 22,3% – к мирным демонстрациям.
0,6% жителей Армении согласны с присоединением Арцаха к Азербайджану, 1,4% – со сдачей 7 районов, 6,2% – со сдачей 5 районов и 86,4% не согласны с уступкой территорий.