12 Փետրվար 2018 - 13:09 AMT
ԱՄՆ սցենարիստների գիլդիան հրապարակել է WGA Awards ամենամյա կինոմրցանակի դափնեկիրների անունները: Լավագույն սցենարի համար մրցանակ է ստացել Ջորդան Փիլի «Հեռու» սարսափ ֆիլմը:
«Հեռուն» պատմում է սևամորթ լուսանկարչի ծանոթության մասին նրա սպիտակամորթ ընկերուհու հարուստ ծնողների հետ: Այցը վերածվում է գոյատևման պայքարի, երբ պարզվում է, որ «բարձրաշխարհիկ» ծնողները ծայրահեղ ռասիստներ են: Ֆիլմը դարձել է 2017-ի ամենապահանջված կինոնկարը Rotten Tomatoes-ի վարկածով:
Լավագույն ադապտացված սցենարի համար մրցանակը շնորհվել է «Կոչիր ինձ քո անունով» ֆիլմին: 17-ամյա իտալացի միասեռականի և երիտասարդ ամերիկացի գիտնականի հարաբերությունների մասին դրաման հիմնված է Անդրե Ասիմանի համանուն վեպի վրա: Ֆիլմը դեկտեմբերին ճանաչվեց 2017-ի լավագույն ֆիլմ, գրում է Lenta.ru-ն:
Երկու ֆիլմն էլ հավակնում է «Օսկարի»:
Սցենարիստները նշել են նաև «Սպասուհու պատմածը» ֆիլմը, որը հաղթող է ճանաչվել «Դրամատիկ սերիալի լավագույն սցենար» անվանակարգում: «Փոխնախագահը» հաղթող է ճանաչվել «Լավագույն կատակերգական սերիալ» անվանակարգում:

Гильдия сценаристов США объявила лауреатов ежегодной кинопремии WGA Awards. Приз за лучший сценарий достался хоррору «Прочь» Джордана Пила.
«Прочь» рассказывает о знакомстве чернокожего фотографа с богатыми родителями его белой девушки. Визит превращается в борьбу за выживание, когда выясняется, что представители «высшего общества» — закоренелые расисты. Хоррор стал самой популярной лентой 2017 года по версии Rotten Tomatoes.
Премию за лучший адаптированный сценарий вручили фильму «Зови меня своим именем», пишет Lenta.ru.
Драма о гомосексуальной любви семнадцатилетнего итальянца Элио и молодого американского ученого Оливера основана на одноименном романе Андре Асимана 2007 года. В декабре кинокритики Лос-Анджелеса признали «Зови меня своим именем» лучшей картиной 2017 года.
23 января обе картины были номинированы на «Оскар» в главной категории.
Сценаристы также отметили «Рассказ служанки», победивший в номинации «Лучший сценарий драматического сериала», и «Вице-президент», которому присудили премию в категории «Лучший комедийный сериал». Фаворитом среди анимационных лент стал эпизод Time's Arrow из четвертого сезона «Коня БоДжека».