15 Փետրվար 2018 - 11:51 AMT
Հայաստանը կմասնակցի «Ֆոլքլայֆ» փառատոնին, որտեղ կներկայացնի հայկական խոհանոցի և ձեռագործ արվեստի մշակութային ժառանգության արժեքները: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության փետրվարի 15-ի նիստում:
«Ֆոլքլայֆ» ամենամյա փառատոնն անցկացվում է ԱՄՆ մայրաքաղաքի` Վաշինգտոնի ազգային զբոսայգում: 2018-ին փառատոնին Հայաստանը կներկայանա «Հայաստան. ստեղծելով տուն» խորագրի ներքո: Երկիրը հնարավորություն է ստանում օգտագործելու հարթակը ոչ միայն զբոսաշրջային գրավչության և մշակութային ժառանգության ներկայացման, այլև հայկական արտադրանքը լայն լսարանի առջև գովազդելու համար:
Նախնական կանխատեսումներով, մասնավորապես, փառատոնի ընթացքում վաճառված արվեստի կիրառական գործերից, այդ թվում՝ մթերքից, խմիչքից, ձեռագործ արվեստից համախառն հասույթը գնահատվում է մինչև $500.000:
Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ փառատոնի համար ԱՄՆ ուղարկված արվեստի գործերը ցուցադրվելու են NY NOW առևտրային ցուցահանդեսում, որը ձեռագործ և գործարանային արտադրության արվեստի գործերի, քանդակների, հուշանվերների և կիրառական արվեստի այլ արտադրանքի խոշորագույն ցուցահանդեսն է ԱՄՆ-ում: Առևտրային ցուցահանդեսն ունենում է մոտ 25.000 այցելու և 2500 մասնակից:

Армения примет участие в традиционном Смитсоновском фольклорном фестивале Folklife в США, где представит культурные ценности армянской кухни и искусства ручной работы. Соответствующее решение было принято 15 февраля на заседании парламента Армении.
Правительство Армении приняло решение о предоставлении Государственному комитету по туризму 49 млн драмов для организации участия страны в фестивале.
Армения примет участие в фестивале под девизом «Армения: создавая дом». Страна может использовать платформу не только для продвижения туризма и представления культурного наследия, но и для рекламы армянской продукции широкой аудитории.
Согласно предварительным прогнозам, доход от художественных произведений, проданных во время фестиваля, а также продуктов, напитков, изделий ручной работы, оценивается в размере до 500.000 долларов.
Фестиваль пройдет с 27 июня по 4 июля 2018 года в Вашингтоне и организуется Смитсоновским институтом.