Ռեժիսոր Քլինթ Իսթվուդը նկարահանել է «15:17 Փարիզ» (The 15:17 to Paris) ֆիլմը 3 ամերիկացու մասին, որոնք 2015-ին կարողացել են Ամստերդամ-Փարիզ գնացքում վնասազերծել ահաբեկչին: BBC-ին մանրամասներ է ներկայացրել ֆիլմի, ահաբեկչության, ինչպես նաև ահաբեկչությունը կանխածներից մեկի՝ ֆրանսահայ պրոֆեսոր Մարկ Մուղալյանի մասին:
2015 թվականի օգոսոտոսի 21-ին Փարիզից Ամստերդամ շարժվող ճեպընթացի ուղևոր Մարկ Մուղալյանը առաջինն էր, որ նկատում է 25-ամյա մարոկացի ահաբեկչին, որն իր Կալաշնիկով տեսակի ինքնաձիգից հասցնում է կրակել ուղևորներից մեկի վրա և վիրավորել նրան: Մուղալյանը փորձում է վնասազերծել ահաբեկչին ու խլել նրանից հրազենը: Սակայն ահաբեկիչը կրակում է Մուղալյանի վրա և վիրավորում նրան: Օգնության են հասնում ճեպընթացի երեք ամերիկացի ուղևոր, որոնց հաջողվում է վնասազերծել ահաբեկչին:
3 ամերիկացու՝ Սփենսեր Սթոունի, Ալեքս Սկարլատոսի և Էնթոնի Սենդլերի հետ Իսթվուդը ծանոթացել է 2016-ին, երբ նրանց էր հանձնում Spike հեռուստաալիքի հատուկ մրցանակը:
2015-ի օգոստոսի 21-ին Եվրոպայում արձակուրդն անցկացնող ամերիկացի զինծառայողներ 23-ամյա Սթոունը և Սկարլատոսը, և նրանց միացած ընկերը՝ բժշկական ինստիտուտի 22-ամյա ուսանող Սեդլերը, նստեցին 15:17-ին Ամստերդամից Փարիզ մեկնող գնացքը:
Երբ գնացքը հատել է Ֆրանսիայի սահմանը, զուգարանից դուրս է եկել 270 փամփուշտ ունեցող Կալաշնիկովի ինքնաձիգով և պայթուցիկով զինված 25-ամյա մարոկացի Այուբ Էլ Ղազանին և սկսել է կրակել ուղևորների վրա: Նրան փորձել է դիմադրել 51-ամյա հայազգի Մարկ Մուղալյանը, որին հանցագործը ծանր վիրավորել է: Սթոունն ու Սկարլատոսը, 62-ամյա բրիտանացի Քրիս Նորմանի հետ կարողացել են վնասազերծել ահաբեկչին:
Բախման ժամանակ ահաբեկիչը դանակով հարվածել էր Սթոունի ձեռքին, գլխին և պարանոցին: Մինչդեռ Սթոունը փորձում էր կանգնեցնել Մուղալյանի ուժգին արյունահոսությունը՝ նա վիրավորվել էր պարանոցից: Միայն բանակում ստացած Սթոունի բուժպատրաստության շնորհիվ հաջողվեց փրկել Մուղալյանի կյանքը: Մտցնելով մատները վերքի խորքը, նա մատներով սեղմեց վիրավորի արյունատար անոթը, կանգնեցնելով արյունահոսությունը, ու պահեց մինչև ոստիկանների և բժիշկների ժամանումը, պատմում է պարբերականը:
Մուղալյանն իր սխրանքի համար Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից պարգևատրվել է Պատվո լեգեոնի սպայական շքանշանով: Ավելի վաղ շքանշանով պարգևատրվել էին նաև ահաբեկչի վնասազերծմանը մասնակցած երեք ԱՄՆ քաղաքացին և մեկ բրիտանացի::
Իսթվուդը, ցանկանալով ֆիլմ նկարահանել այդ իրադարձությունների մասին, սկզբից գնաց ավանդական ճանապարհով և քասթինգ հայտարարեց: Նույնիսկ հայտնի դարձավ, որ 3 գլխավոր դերի համար կհրավիրվեն Քրիս Հեմսվորթը, Զակ Էֆրոնն ու Մայքլ Բակարի Ջորդանը: Սակայն, հետո Իսթվուդը որոշեց, որ այդ միջադեպի մասնակիցներն իրենք պետք է նկարահանվեն ֆիլմում:
Քննադատական գնահատականների Rotten Tomatoes-ում ֆիլմի վարկանիշը 26 տոկոս է, ինչը ցածր է համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորի ֆիլմի համար, սակայն ոչ աղետալի: Իսկ Լոնդոնի Times-ն ավելի կտրուկ է արտահայտվել՝ «Իսթվուդի վատագույն ֆիլմը» համարելով: Գլխավոր թերությունը համարում են այն, որ գլխավոր դերակատարները հենց պատմության հերոսներն են:

Режиссер Клинт Иствуд снял фильм «15:17 в Париж» (The 15:17 to Paris) о трех американцах, сумевших обезвредить террориста на пассажирском поезде Амстердам-Париж в 2015 году. BBC рассказало подробности о фильме, предотвращенном теракте, а также об американском профессоре армянского происхождения Марке Мугаляне, помогшем предотвратить теракт.
С тремя американцами – Спенсером Стоуном, Алексом Скарлатосом и Энтони Сэдлером – Иствуд познакомился в 2016 году, когда вручал им учрежденные телевизионным каналом Spike специальные награды.
21 августа 2015 года, двое проводивших отпуск в Европе американских военнослужащих – 23-летние Стоун и Скарлатос и присоединившийся к ним их друг детства 22-летний студент-медик Сэдлер сели в поезд, отправлявшийся в 15:17 из Амстердама в Париж.
Едва поезд пересек французскую границу, из туалета вышел вооруженный автоматом Калашникова с 270 патронами, пистолетом и бутылкой с зажигательной смесью 25-летний марокканец Аюб Эль Каззани и открыл стрельбу по пассажирам.
В схватке с пытавшимися противостоять ему пассажирами он тяжело ранил 51-летнего француза американского происхождения Марка Мугаляна. Стоун и Скарлатос с помощью 62-летнего британца Криса Нормана сумели скрутить нападавшего.
В процессе столкновения злоумышленник нанес ножевые ранения Стоуну в руку, голову и шею. Скарлатос, вооружившись отобранным у Каззани автоматом, прошел по вагонам, чтобы убедиться, что других нападавших там нет.
Тем временем Стоун пытался остановить сильное кровотечение из поврежденной шеи Мугаляна. Попытка заткнуть рану тканью успеха не принесла, и только полученная Стоуном в армии медицинская подготовка спасла жизнь Мугаляна. Засунув руку глубоко в рану, он сжал пальцами артерию раненого и удерживал кровотечение до прибытия полиции и медиков, рассказывает издание.
Трое американцев и британец получили ордена Почетного легиона из рук президента Франции Франсуа Олланда. В своем родном Сакраменто американцев встречали как героев.
Зажегшись идеей превратить эту историю в фильм, Иствуд пошел поначалу по традиционному пути и стал даже проводить кастинг. В качестве исполнителей трех главных ролей были намечены голливудские звезды Крис Хемсворт, Зак Эфрон и Майкл Бакари Джордан. Однако потом Иствуд принял решение, что участники этого происшествия должны сами сыграть себя в этом фильме.
В Rotten Tomatoes, интеграторе критических оценок «Поезд в Париж» получил рейтинг 26% – низко для работы режиссера мирового уровня, но все же не катастрофично. Ну а рецензент лондонской Times высказался более чем категорично: «Худший фильм Иствуда». Главная претензия – к ставшему изюминкой фильма нестандартному решению режиссера привлечь к исполнению главных ролей самих героев истории.