19 Փետրվար 2018 - 06:29 AMT
Ոչ թե Հայաստանն է հրաժարվել Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելուց, այլ ԵՄ-ն: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Պատասխանելով «Եվրասիա խմբի» նախագահ և հիմնադիր Յան Բրեմերի՝ 2013-ին ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը ստորագրելուց հրաժարվելու մասին հարցին, Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ երբ «և՛,և՛»-ի սկզբունքը փոխարինվեց «կա՛մ կա՛մ»-ի սկզբունքով, ՀՀ-ն չէր կարող ստորագրել այդպիսի համաձայնագիր:
«Մենք նույնիսկ առաջարկել ենք համաձայնագրի մի մասը՝ քաղաքական մասը, ստորագրել, եթե դա հնարավոր է, բայց մեր եվրոպացի գործընկերներն ասել են՝ ոչ: Սակայն ընդամենը շաբաթներ հետո Ուկրաինայի հետ ստորագրվել է այնպիսի համաձանագիր, որ մենք էինք առաջարկել: Մենք շատ լավ հասկանում ենք Հայաստանի հնարավորությունները և Ուկրաինայի հնարավորությունները, Հայաստանի դերակատարությունը և Ուկրաինայի դերակատարությունը, բայց, այնուհանդերձ, մեզ համար տարօրինակ էր: Այնպես որ` մենք չենք հրաժարվել այդպիսի համաձանագիր ստորագրելուց»,- ասել է նախագահը:
Սարգսյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները գաղտնի բանակցություններ չեն վարել որևէ մեկի հետ:
«Մենք որևէ մեկի ճնշման տակ որոշում չենք կայացրել, և ինչպես ես ասացի` մեր պատմական փորձը ցույց է տալիս, որ հակամարտություններից փորձելը ժամանակավոր օգուտներ քաղել` բերում է մեծ ողբերգությունների: Մենք այդպիսի ողբերգության միջով անցել ենք և չէինք ուզենա, որ այդ ողբերգությունները կրկնվեին»,- եզրափակել է նախագահը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 17-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն`մասնակցելու Մյունխենի անվտանգության համաժողովին: Հանրապետության նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:

19 Февраль 2018 - 07:07 AMT
Не Армения отказалась от Соглашения об ассоциации с Евросоюзом, а Евросоюз не захотел подписать договор с Арменией. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе Мюнхенской конференции по безопасности в ответ на вопрос председателя и учредителя «Группы Евразия» Яна Бремера.
По словам Саргсяна, когда принцип «и-и» (и ЕС, и ЕАЭС – ред.) был заменен на принцип «или-или», Армения не могла подписать такое соглашение.
«Мы даже предложили подписать одну часть соглашения – политическую, если это возможно, однако наши европейские партнеры сказали – нет. Однако всего спустя недели с Украиной подписано такое соглашение, которое предлагали мы. Мы очень хорошо понимаем возможности Армении и возможности Украины, роль Армении и роль Украины, но тем не менее, нам это было странно. Так что мы не отказались подписать такое соглашение», – сказал Саргсян.
Он еще раз подчеркнул, что Армения ни с кем не вела тайных переговоров и не принялс решение под давлением кого бы то ни было.
«Наш исторический опыт показывает, что попытки извлекать временные выгоды из противоречий приводят к большим трагедиям. Мы прошли через такую трагедию и не хотели бы, чтобы трагедии повторялись»,- заключил президент.