Հայկական զինված ուժերն արդեն համալրվել է ռուսական արտադրության «Կորնետ-է» հակատանկային հրթիռային համալիրներով։ Այս մասին նշվում է ՀՀ ՊՆ «Զինուժ» հեռուստածրագրի փետրվարի 17-ի թողարկմանը։
«Կորնետ-է»-ով համալրված զորամասերից մեկի դիվիզիոնի հրամանատար Արթուր Վարդանյանը հայտնել է, որ անձնակազմը ձեռք է բերել համապատասխան գիտելիքներ ինչպես մարտավարատեխնիկական բնութագրի, այնպես էլ համալիրը կիրառելու վերաբերյալ։
Ռուսաստանյան նորագույն արտադրության հակատանկային հրթիռային համալիրով կրակի վարման առավելագույն հեռահարությունը ցերեկը՝ 5500 մ է, իսկ գիշերը՝ 3500 մ: Նվազագույն հեռահարությունը՝ 100 մ է, թիրախի առավելագույն ճակատային արագությունը՝ 70 կմ/ժ: Կառավարման համակարգը՝ կիսաավտոմատ է, լազերային ճառագայթով: Հրթիռի տրամաչափը կազմում է 152 մմ, զանգվածը՝ 26 կգ, մարտական մասը՝ 7կգ:
2015-ին Հայաստանն ու Ռուսաստանը կնքեցին վարկային պայմանագիր, որի համաձայն Մոսկվան պետք է $200 մլն վարկ տրամադրի՝ սպառազինության ձեռքբերման համար: Պայմանագրի շրջանակներում, ի թիվս այլ զինատեսակների, նախատեսված էր նաև «Կորնետների» ձեռքբերումը։

Арсенал Вооруженных сил Армении уже пополнился противоракетными ракетными комплексами «Корнет-Э» российского производства.Об этом сообщила 17 февраля телепрограмма Министерства обороны РА «Зинуж».
Комнадир дивизиона одной оз воинских частей, арсенал которых поплнился ПТРК «Корнет», Артур Варданян заявил, что персонал приобрел соответствующие знания о ПТРК как тактикотехнического значения, так и по применению комплекса.
«Корнет-Э» относится к ПТРК второго поколения. Управление ракетой осуществляется по лазерному лучу. Максимальная дальность поражения целей составляет 5,5 км днем, 3,5 км – ночью.
Комплексы «Корнет-Э» были поставлены из России в числе партий вооружения, получаемых Арменией в счет предоставленного российской стороной государственного экспортного кредита в сумме до 200 млн долларов на закупку российского вооружения и военной техники по соглашению от 26 июня 2015 года.
Азербайджан приобрел партию из 100 ПТРК «Корнет-Э» еще по контракту 2008 года, и в дальнейшем, возможно, получал дополнительные партии этих комплексов.