19 Փետրվար 2018 - 10:35 AMT
2018 թվականի սեպտեմբերից Հայաստանում չինարենիմասնագիտացված դպրոց է գործելու։ Ներկայումս դպրոցի շինարարական աշխատանքներն են ընթանում: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է կրթության, գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը։
«Դա իրականացվում է հատուկ ծրագրով, և չինական կողմը կատարել է մոտ 11 մլն դոլարի ներդրում։ Դպրոցը 15 հազար քմ տարածքի վրա է գործելու ու համապատասխանելու է ժամանակակից բոլոր չափորոշիչներին», – տեղեկացրել է Մկրտչյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախարարը հստակեցրել է, որ դպրոցը սովորական հայկական դպրոց է լինելու, սակայն չինարենը երեխաները կանցնեն 5-րդ դասարանից։
«Դպրոցը պարզապես խորացված չինարեն է ուսուցանելու։ Չինական կողմը, բացի այդ օգնությունից, կտրամադրի չինարենի ուսուցիչներ, որոնք առաջիկա տարիներին կգան կաշխատեն այստեղ, մինչև մենք մեր չինարենի ուսուցիչների սերունդն ունենանք», -հավելել է պաշտոնյան։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ չինարենը որպես մասնագիտություն կարող է ներդրել Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում: Այդ հարցը քննարկվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Վահրամ Մկրտչյանի հանդիպմանը ՀՀ-ում Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի չինական կողմի տնօրեն Յան Մեյխուայի և Պեկինի մանկավարժական համալսարանի չինարեն լեզվի և մշակույթի ինստիտուտի տնօրեն Չժու Ժույպիի հետ հանդիպմանը:

С сентября 2018 года в Армении откроется специализированная школа с углубленным изучением китайского языка. В настоящее время идут строительные работы, заявил 19 февраля в ходе встречи с журналистами министр образования и науки Левон Мкртчян.
«Это специальная программа, китайская сторона инвестировала около 11 млн долларов. Школа размещается на территории площадью 15 тысяч кв метров и будет соответствовать всем действующим современным стандартам», – сказал министр, пишет Aysor.am.
Мкртчян отметил, что это обычная армянская школа, в которой китайский язык будет изучаться с 5-го класса.
«Это школа с углубленным изучением китайского языка. Кроме этой помощи, китайская сторона предоставит также учителей китайского языка, которые приедут и будут работать здесь, пока мы сможем подготовить свое поколение учителей китайского языка», – отметил министр.