Փետրվարի 21-ին հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում` Տավուշի մարզում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից անցկացվել է հերթական դիտարկումը:
Սահմանագոտու հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Օգնեն Յովիչը: Սահմանային դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Ռելիեֆային բարդ պայմաններից ելնելով` կողմերի միջև տեսադիտարկում ապահովել հնարավոր չի եղել և դիտարկումն իրականացվել է ըստ կողմնորոշիչ ուղղությունների տեղեկություններ փոխանակելու միջոցով:
Սահմանային դիտարկման շրջանակում կայացել է նաև ճեպազրույց, որի ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

На северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы – в Тавушской области РА – офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ 21 февраля был проведен очередной мониторинг госграницы. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
Нарушений режима прекращения огня в ходе мониторинга госграницы зарегистрировано не было.
С армянской стороны мониторинг провели полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Геннадий Петрика и Огнен Йович.
Исходя из сложных рельефных условий, не удалось установить визуального контакта между группами наблюдения, мониторинг был осуществлен посредством обмена сведениями по ориентировочным направлениям.
В рамках мониторинга состоялся и брифинг, в ходе которого представителям ОБСЕ были представлены ситуация на границе, статистика случаев нарушения режима прекращения огня ВС Азербайджана.