7 Մարտ 2018 - 11:04 AMT
Մարտի 17-ին Երևանի Ռուսական արվեստի թանգարանում կմեկնարկի «Գողացված «Վրուբելի» Վերադարձը» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի գլխավոր գործընկերն է «Արարատ» թանգարանը, ասվում է թանգարանի ֆեյսբուքյան էջում:
2017-ի նոյեմբերին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախագահ Սերժ Սարգսյանին հանձնեց 1995 թվականին Հայաստանից գողացված մեծանուն նկարիչ Միխայիլ Վրուբելի «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» կտավը:
«Վրուբելի «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» կտավը ստեղծվել է Լերմոնտովի մահվան 50-ամյա տարելիցի կապակցությամբ՝ (1891 թ.) շքեղորեն նկարազարդված երկերի ժողովածուի համար: Գիրքը նկարազարդելու էին հրավիրվել ժամանակի գրեթե բոլոր հայտնի ռուս նկարիչները: Այդ պատվերի շրջանակներում Վռուբելը կատարել է 36 գծանկար, որոնցից 20-ը ներառվել են հիշյալ հրատարակության մեջ, իսկ դրանցից 11-ը նվիրված էին «Դևը» պոեմին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ռուսական արվեստի թանգարանին (պրոֆեսոր Ա. Աբրահամյանի հավաքածու) պատկանող «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը այդ շարքի եզրափակիչ սյուժետային թերթն է:

В Ереване, в Музее русского искусства, 17 марта откроется выставка под названием «Возвращение украденного «Врубеля». Об этом сообщается на странице музея «Арарат» в Facebook.
Президент РФ Владимир Путин в ноябре 2017 года передал президенту Армении Сержу Саргсяну картину Михаила Врубеля «Демон и ангел с душой Тамары», украденную из Армении в 1995 году.
«Работа «Демон и Ангел с душой Тамары», кроме огромного художественного значения, представляет также исторический интерес. Она была создана для богато иллюстрированного издания сочинений Михаила Лермонтова к 50-летию со дня смерти поэта (1891 г.). К работе над иллюстрациями были привлечены все известнейшие художники России того времени. В рамках этого заказа Врубель исполнил 36 рисунков, 20 из них вошло в упомянутое издание, 11 из которых иллюстрировали «Демона»,- говорится в записи музея.
«Демон и Ангел с душой Тамары» из Музея русского искусства (коллекция профессора А.Абрамяна) – финальный сюжетный лист этого цикла.