Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ գործադրվող ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ընդունելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ արտգործնախարարը զրուցակցին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Հանդիպման ժամանակ նախարարը հայտնել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են ամբողջ թափով և ըստ հաստատված ժամանակացույցի՝ ՀՀ պետական բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների և ՖՄԿ քարտուղարկության հետ սերտ համագործակցությամբ: Հանդիպմանը զրուցակիցները հանգամանալից քննարկումներ ունեցան հոկտեմբերի 7-12-ը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի, արտգործնախարարների համաժողովի, մշտական խորհրդի, նաև հարակից միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ, անդրադարձան գագաթաժողովի շրջանակներում ընդունվելիք փաստաթղթերին, ինչպես նաև նախատեսվող միջոցառումներին և քննարկումներին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպման օրակարգում էին նաև հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են նշել, որ հայ-ֆրասնիական երկկողմ համագործակցությունը շարունակական և համակողմանի զարգացում է ապրում՝ նշանավորվելով բազմաթիվ, այդ թվում` նախագահական փոխայցերով, միջխորհրդարանական կապերի սերտացմամբ, նոր բարեկամական կապերի հաստատմամբ՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի շրջանների ու քաղաքների միջև, տնտեսական համագործակցության խորացմամբ, Հայաստանում Ֆրանսիական բիզնեսի ներկայության ընդլայնմամբ, մշակութային և գիտակրթական կապերի ամրացմամբ։
Կողմերը քննարկել են նաև Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում բազմակողմ և երկկողմ ձևաչափերով համագործակցության համար ընձեռվող հնարավորությունները, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

30 Март 2018 - 12:54 AMT
Армения высоко ценит усилия Франции, вместе с другими странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Россией и США, в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявилминистр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 30 марта в ходе встречи с государственным секретарем при министре Европы и иностранных дел Франции Жаном-Батистом Лемуаном и возглавляемой им делегации.
Встреча началась беседой тет-а-тет, затем продолжилась в расширенном составе, с участием делегаций.
Министр иностранных дел Армении проинформировал собеседника о последних развитиях в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.
В ходе встречи собеседники провели обстоятельные обсуждения о подготовке к предстоящим 7-12 октября в Ереване Саммиту Франкофонии, Конференции министров иностранных дел, Постоянному совету и другим мероприятиям, коснулись документов, которые будут приняты в рамках саммита, а также вопросов относительно намеченных мероприятий и обсуждений. В этом контексте Налбандян отметил, что подготовительные работы к 17-му Саммиту Франкофонии идут полным ходом и в соответствии с установленным графиком – при тесном сотрудничестве всех заинтересованных госведомств РА и секретариата МОФ.
В повестку дня встречи был включен ряд вопросов повестки дня армяно-французских привилегированных отношений. Собеседники с удовлетворением отметили, что двустороннее армяно-французское сотрудничество переживает непрерывное и всестороннее развитие, знаменуясь многочисленными визитами, включая визиты президентов, укреплением межпарламентских связей, установлением новых дружеских связей между регионами и городами Армении и Франции, углублением экономического сотрудничества, расширением присутствия французского бизнеса в РА, укреплением культурных и научно-образовательных связей.
Стороны обсудили также возможности сотрудничества в многостороннем и двустороннем форматах в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским союзом.