9 Ապրիլ 2018 - 09:57 AMT
Երևանը նախկին խորհրդային քաղաք է, որը հին է Հռոմից և որտեղ հին մշակույթը շատ հետաքրքիր կերպով համադրվում է արդիականի հետ: Այդ մասին iNews-ում հրապարակված հոդվածում գրել է Դիմիտրիս Հելլը՝ պատմելով Հայաստանի մայրաքաղաքի մասին:
Հայաստանի լավագույն կոնյակն ու գինին
«Արարատը» հայկական կոնյակ արտադրող ամենահայտնի բրենդերից է, սակայն ոչ միակը, որ արժանի է ուշադրության: Երևանի «Նոյ» գինու-օղու-կոնյակի գործարանը կառուցված է 16-րդ դարի ամրոցի հիմքի վրա, որի պատերը դեռ տեսանելի են գործարանի նկուղներից: Ինչպես նշում է հեղինակը, եթե դա բավարար չէ, որպեսզի Երևան այցելելու ցանկություն առաջանա, ապա պետք է նկատի ունենալ այնտեղ արտադրվող գինիների և կոնյակի լավ որակը:
Զով հանգիստ կանաչապատ վայրում
Հեղինակը նշել է նաև Սիրահարների այգին, որը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում, կառավարական շենքերի հարևանությամբ, ինչպիսիք են նախագահական նստավայրն ու Ազգային ժողովի շենքը: Դա մի խաղաղ ու կանաչ օազիս է՝ ծառերով, ծաղիկներով, արձաններով ու շատրվաններով:
Հայաստանի հանրային ռադիոն
Առանձին ուշադրության է արժանի Հայաստանի հանրային ռադիոն, քանի որ Հայկական ռադիոյի կատակները հայտնի են դեռ ԽՍՀՄ ժամանակներից: Այդ կատակները նույնիսկ «երկաթե վարագույրի» միջով էին անցնում՝ մերձեցնելով Արևելքն ու Արևմուտքը սառը պատերազմի տարիներին: Մինչ օրս այդ կատակները կարելի է լսել որոշ երկրներում, ասվում է հոդվածում: Նշվում է, որ Երևանում տեղադրված է ռադիոյի 90-ամյակին և ՀՀ հեռուստատեսության 60-ամյակին նվիրված երգող արձանը: Արձանի մեջ ներկառուցված ռադիոընդունիչ կա, որը միշտ հեռարձակում է Հանրային ռադիոյի հաղորդումները:
Էդուարդ Ղազարյանի հանճարը
Էդուարդ Ղազարյանը, որը հայտնի է աշխարհում որպես «հայկական Դա Վինչի», ստեղծել է աշխարհի ամենափոքր ջութակը: Ղազարյանը վախճանվել է 2012-ին, նա քանդակորգծ էր, որը արվեստի յուրօրինակ գործեր էր ստեղծում մետաղից, որոնք երբեմն շաքարավազի հատիկից էր փոքր են, որոնք մարդու մազից հարյուրավոր անգամ բարակ տարրեր ունեն: Նրա գործերից մեկը ցուցադրվել է ԱՄՆ-ում «աշխարհի ութերորդ հրաշալիքը» խորագրով:
Խորհրդավոր լիճը
Հեղինակը գրել է նաև Երևանյան լճի մասին՝ նշելով, որ դա քաղաքի ծայրամասում գտնվող արհեստական ջրամբար է, որը գաղտնիքներ է թաքցնում իր խորքերում: 1968-ին լճի ափի մոտ գտնվող ստորջրյա քարանձավում հայտնաբերվեցին օբսիդիանից պատրատված պալեոլիթի դարաշրջանի գործիքներ: Այժմ այդ հողատարածքը պատկանում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանը: Ընդամենը 8 տարի անց՝ 1976-ին, տրոլեյբուս ընկավ լիճը, որի 96 ուղևորների մեծ մասին փրկվել չհաջողվեց: Շատերին է հայտնի Եվրոպայի և աշխարհի բազմակի չեմպիոն Շավարշ Կարապետյանի հերոսական պատմությունը, որը ողբերգության ժամանակ մարզվում էր լճի ափին և 20 մարդու կյանք փրկեց՝ հանելով նրանց 10 մ խորությունից: Նրա մարզական կարիերան խորտակվեց, իսկ ողբերգությունը, որը շատ բացասական էր ԽՍՀՄ իմիջի համար, ենթարկվեց գրաքննության և երկար ժամանակ այդ մասին չէր խոսվում, սակայն դա միայն հաստատեց լճի համբավը, կարծում է Հելլը:

Ереван – бывший советский город – старше Рима, и в нем древняя культура сочетается с современной интересным образом. Об этом в своей статье на iNewsпишет Димитрис Хэлл, рассказывая о достопримечательностях армянской столицы.
Лучший коньяк и вино Армении
«Арарат» – один из самых известных в Армении производителей коньяка, но ни в коем случае не единственный и не единственный заслуживающий внимания. Фактически, ереванский винно-водочный-коньячный завод «Ной» построен на фундаменте крепости 16-го века, стены которой видны из подвала. Как отмечает автор, если и этого не достаточно для того, чтобы возникло желание посетить завод, то стоит отметить хорошее качество вина и коньяка, которое там производится.
Прохладный комфорт в зеленом месте
Автор отметил также Парк влюбленных, который находится прямо в центре города, в тихом оазисе недалеко от всех важных правительственных зданий и достопримечательностей, таких как правительственный дворец и здание Национального собрания, и окружен фонтанами, растениями, цветами и статуями.
Общественное радио Армении
Отдельного внимания заслуживает Общественно радио Армении, ведь шутки Армянского радио изветны еще со времен СССР. Эти шутки просочились даже через «железный занавес», сближая Восток и Запад во время холодной войны, и до сих пор их можно услышать в некоторых странах, отмечает Хэлл. Сейчас в Ереване установлен поющий памятник в честь 90-летия радио и 60-летия телевидения РА. В скульптуру встроен скрытый радиоприемник, всегда настроенный на Общественное радио Армении.
Гений Эдуарда Казаряна
Эдуард Казарян, известный в мире как «армянский да Винчи», создал самую маленькую в мире скрипку. Эдуард Казарян скончался в 2012 году, он был скульптором, который создавал необычайные произведения искусства из металла иногда размером меньше крупицы сахара или содержащие элементы в сотни раз тоньше человеческого волоса.Его работа была выставлена в США под названием «восьмое чудо света».
Таинственное озеро
Автор пишет и о Ереванском озере, искусственном водном резервуаре на окраине города, скрывающем в своей глубине тайны. В 1968 году в затопленной пещере на берегу водохранилища были обнаружены инструменты из обсидиана эпохи палеолита. Сейчас эти участки принадлежат посольству США в Армении.Всего 8 лет спустя, в 1976 году, в озеро упал троллейбус с 96 пассажирами, большинство из которых не выжило. Многим известна героическая история многократного чемпиона Европы и мира, пловца Шаварша Карапетяна, который во время трагедии оказался вблизи озера и спас из воды 20 человек, вытащив их с глубины в 10 метров.Его спортивная карьера была разрушена, и трагедия, слишком негативная для имиджа СССР в то время, подвергалась цензуре и долгое время о ней никто не говорил, но это только повысило репутацию озера, считает Хэлл.