7 Ապրիլ 2018 - 11:36 AMT
Լոնդոնի թագավորական քոլեջը (King’s College London), որն աշխարհի 25 լավագույն բուհերից մեկն է, փաստել է Արարատյան բակալավրիատի կրթության բարձր որակը։ Արարատյան բակալավրիատն ավելացվել է քոլեջի կողմից ընդունելի այն որակավորումների ցանկում, որոնք ապահովում են ուղիղ ընդունելություն բուհ՝ բակալավրի աստիճանի համար։
Լոնդոնի թագավորական քոլեջը հիմնվել է 1829 թվականին։ Ըստ QS World University Rankings-ի 2016-2018 թթ․ տվյալների՝ Լոնդոնի թագավորական քոլեջն աշխարհի լավագույն 25 համալսարանների շարքում է։ Այսօր համալսարանում սովորում է ավելի քան 29 600 ուսանող՝ 150 երկրից։
Այպիսով՝ Հայաստանն Արարատյան բակալավրիատի շնորհիվ միանում է Ֆինլանդիային, Սինգապուրին, Գերմանիային, Էստոնիային և այլ երկրների, որոնց հանրակրթական ծրագրերն ու քննական արդյունքները ևս ապահովում են ուղիղ ընդունելություն Լոնդոնի թագավորական քոլեջ, հայտնում է «Այբ» կրթական հիմնադրամի։
Արարատյան բակալավրիատը հայալեզու և միջազգայնորեն ճանաչված կրթական ծրագիր է, որը կոչված է որակյալ կրթության հնարավորություն ընձեռելու ՀՀ բոլորաշակերտներին։ ԱԲ ծրագրով առաջին դպրոցները (ՀՀ մարզերի և Արցախի) իրենց գործունեությունը կսկսեն 2018 թ․ սեպտեմբերի 1-ից։
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ՝ ծրագրի միջազգային գործընկերներ Քեմբրիջի համալսարանի Քեմբրիջի գնահատման և միջազգային կրթության կենտրոնի (Cambridge Assessment International Education, Cambridge University) և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Կրթության ինստիտուտի (UCL Institute of Education) հետ համագործակցությամբ։

Королевский колледж Лондона (King’s College London), который является одним из 25 лучших университетов мира, признал высокое качество образования, которое обеспечивается в рамках программы Араратского бакалавриата. Араратский бакалавриат был добавлен в список тех программ, которые приемлемы для прямого поступления в бакалавриат Королевского колледжа Лондона.
Таким образом, Армения присоединяется к таким странам, как Финляндия, Сингапур, Германия, Эстония, чьи общие образовательные программы и результаты выпускных экзаменов также обеспечивают возможность прямого поступления в Королевский колледж Лондона.
Королевский колледж Лондона был основан в 1829 году. По данным QS World University Rankings за 2016-2018 гг., он входит в число 25 лучших университетов мира. Сегодня в университете обучается более 29 600 студентов из 150 стран.
Араратский бакалавриат – образовательная армяноязычная и признанная на международном уровне программа, созданная Образовательным фондом «Айб». Она призвана обеспечить всех школьников РА конкурентоспособным образованием, гарантируя им качество образования, а также как международное, так и местное признание результатов выпускных экзаменов и дипломов. АБ будет функционировать наравне с государственной общеобразовательной программой. Первые школы АБ (из регионов РА и Арцаха) развернут свою деятельность с 1 сентября 2018 года.