10 Ապրիլ 2018 - 06:35 AMT
Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի ապրիլի 17-ին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
«Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի` հայտարարում եմ, որ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի ապրիլի 17-ին` ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում»,-ասվում է Բաբլոյանի հայտարարության մեջ, հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունը:
Ապրիլի 9-ին Արմեն Սարգսյանը ստանձնեց ՀՀ 4-րդ նախագահի լիազորությունները։ Կառավարությունը հրաժարական տվեց:
Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ապրիլի 7-ին ունեցած հանդիպմանը, պատասխանել նաև ապագա վարչապետի թեկնածության մասին հարցին և ներկայացրել իր տեսակետը: «Որոշել ենք մեր կուսակցական գործընկերներին առաջարկել այս ժամանակահատվածում ներկայիս կառավարման կոնֆիգուրացիան պահպանել, այսինքն, որպես առաջին դեմք ներկայացնել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը», – նշել է Կարապետյանը։

10 Апрель 2018 - 07:03 AMT
Вопрос избрания премьер-министра Армении будет обсуждаться 17 апреля на специальном заседании Национального Собрания Армении. Об этом заявил председатель НС Армении Ара Баблоян.
«Согласно ч.3 ст. 140 конституционного закона Республики Армения «Регламент Национального Собрания», заявляю, что вопрос избрания премьер-министра будет обсуждаться 17 апреля, в 12:00, на специально созванном заседании», – говорится в заявлении.
Руководствуясь ст. 212 Конституции Республики Армения, премьер-министр Армении Карен Карапетян 9 апреля представил новому президенту РА Армену Саркисяну заявление об отставке правительства. Президент РА принял отставку правительства. Члены правительства продолжат исполнять свои обязанности до формирования нового кабмина.