Ֆրանսիայի հրապարակում մեկնարկել է ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ պայքարող ընդդիմության հանրահավաքը: Այն բազմամարդ է:
Հարթակում «Քաղաքացիական կուսակցության» «Իմ քայլը» նախաձեռնության անդամ Նիկոլ Փաշինյանն է: Նա հայտարարել է, որ Հայաստանում հեղափոխական իրավիճակ է:
«Ես հայտարարում եմ Հայաստանում ոչ բռնի, «թավշյա» հեղափոխության մեկնարկը», – ասում է Փաշինյանը:
15:23 Լարված իրավիճակ է Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցում: Ոստիկանները ուժ են կիրառել ցուցարարներից մեկի նկատմամբ: Հատուկ ջոկատայինները ցուցարար էին բռնել, որին ազատ արձակեցին ցուցարարների պահանջով:
14:50 Լարված իրավիճակ է ցուցարարների և ոստիկանների միջև: Ցուցարարները արգելափակել են Հաղթանակի կամուրջը:
14:46 Ցուցարարները շարժվում են Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցով դեպի Արշակունյաց պողոտա: Նրանք մտադիր են արգելափակել այն:
13:42 Ցուցարարները մտել են արդարադատության և արտգործ նախարարության շենքերի բակ: «Ամոթ-ամոթ» վանկարկում են ցուցարարները նախարարությունների աշխատակիցներին:
13:37 Շրջափակվել է նաև Կենտրոնական բանկի շենքը:
13:32 Նիկոլ Փաշինյանի փոխանցմամբ, Մոսկվայում ՀՀ դեպանատան առջև նստացույց են իրականացնում հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
13:30 18:30-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա ընդդիմության հանրահավաքը:
13:11 ՊԵԿ-ի շենքը ևս շրջափակվել է: Ակտիվիստները հսկում են գերատեսչությունների մուտքերը:
13:01 Ցուցարարները շրջափակել են ԱԳՆ-ի շենքը:
12:52 Ցուցարարներն այժմ Վազգեն Սարգսյան փողոցով շարժվում են դեպի կառավարության նոր մասնաշենք: Նրանք այժմ շրջափակել են Դատախազության շենքի մուտքերը:
12:46 Ցուցարարներն Աբովյան փողոցով հասնում են Հանրապետության հրապարակ:
12:35 Այժմ ցուցարարները երթով շարժվում են կառավարական որևէ շենք շրջափակելու: Նրանք ուղղություն վերցրեցին դեպի Սայաթ-Նովա փողոց:
12:25 Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ շրջափակելու են կառավարական շենքերը:
«Մեր պայքարը պետք է լինի «բաց ձեռքերի» պայքար, բայց մենք պետք է կաթվածահար անենք ողջ պետական համակարգը, և իշխանությունը պետք է անցնի ժողովրդին: Կապ չունի նրանք ինչ կանեն Սերժ Սարգսյանի հետ այն շենքում (ԱԺ շենք-խմբ.) կատարվողն այլևս ազդեցություն չպետք է ունեա ՀՀ-ի քաղաքական կյանքի վրա», – ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Սարգսյանը չպետք է կարողանա կառավարել:

17 April 2018 - 08:37 AMT
Пашинян объявил о начале «бархатной» революции в Армении: Окружены правительственные здания (Обновлено)
В центре Еревана на площади Франции стартовал митинг оппозиции против премьерства бывшего президента Армении Сержа Саргсяна. Собрались несколько тысяч человек.
13:32 По словам Пашиняна, В Москве перед зданием посольства Армении члены армянской общины осуществляют сидячую акцию протеста.
13:30 Пашинян заявил, что 17 апреля в 18:30 по местному времени в Ереване состоится самый масштабный митинг в истории Армении.
13:08 Участники акции окружают зднаие Комитета государственных доходов, у каждого выхода расставлены люди.
13:01 Окружено здание МИД Армении.
12:52 Демонстранты направляются к правительственным зданиям, окружили здание Генпрокуратуры.
12:46 По улице Абовяна спустились до площади Республики.
12:35 Демонстранты с площади Франции двинулись по проспекту Саят-Нова.
В 12:15 по местному времени лидер «Гражданского договора», руководитель парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Никол Пашинян, возглавляющий митинг, начал свое выступление.
«Я объявляю о начале в Армении ненасильственной, «бархатной» революции», – заявил он.
По словам Пашиняна, митинги в центре Еревана должны продолжать нести мирный характер. Он призвал митингующих заблокировать здания правительства, не прибегая к силе.
Утром 17 апреля в Ереване продолжились акции протеста против премьерства бывшего президента Армении Сержа Саргсяна. Оппозиционное движение во главе с лидером «Гражданского договора», руководителем парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Николом Пашиняном с раннего утра перекрыло несколько улиц в городе. Участники движения хотят таким образом перекрыть все доступы к зданию Национального Собрания Армении, где 17 апреля в 12:00 на заседании начали обсуждать вопрос избрания премьер-министра РА.