19 April 2018 - 19:41 AMT
Նորընտիր վարչապետ Սերժ Սարգսյանը «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է քաղաքական վերջին զարգացումներին և երթերին` ուղղված այդ պաշտոնում իր նշանակման դեմ։ Նա նշել է, որ ցանկացած գործողության մեջ պետք է տրամաբանություն լինի։
«Ո՞րն է տրամաբանությունը: Պրոցեսը, ենթադրենք, տեղի չի ունեցել, իրենք խափանել են: Խափանել են հաջորդ անգամ, էդ պրոցեսը տեղի չի ունեցել, ի՞նչ է լինելու հետո: Իրենք, ի՞նչ է, դառնալու են օրինական, լեգիտիմ իշխանությո՞ւն: Երբ մարդկանց գործողությունների մեջ տրամաբանություն չկա՝ շատ դժվար է հասկանալ, թե դեպքերը դեպի ուր կզարգանան: Ցավոք սրտի, մի անգամ մենք արդեն անցել ենք այդ դառը ճանապարհը: Եթե ուզում են՝ մի անգամ էլ անցնենք… ինչ ասեմ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները և իրավապահ մարմինները ամեն ինչ անելու են, որ խուսափեն նման հանգուցալուծումից:
«Այս պահին, հենց այսօր երթ անողների մեծ մասը հետաքրքրությունից դրդված է գնում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ իրավապահները զուսպ են, և ինքը չէր ուզի, որ բողոք արտահայտելու ձևերի համաչափությունն այնքան խախտվեր, որ ոստիկանությունը ստիպված լիներ ուժ կիրառել։ Ըստ Սարգսյանի, հարկադրանքի դիմելու ոչ մի ցանկություն չկա, բայց «երկրում չի կարող տիրել ամենաթողության իրավիճակ»
Վարչապետի խոսքով նաև, Հայաստանի հասարակության մեջ դժգոհություններն ավելի սուր են, ավելի շատ են, որովհետև կենսամակարդակը դեռ բավարար չէ։ Բայց, ըստ վարչապետի, իշխանություններից դժգոհություններ կան բոլոր հասարակություններում։
«Արդեն տարիներ շարունակ Հայաստանում որևէ արգելք չկա որևէ ձևով (բացառությամբ ոչ խաղաղ ճանապարհի) իրենց դժգոհությունն արտահայտելու։ Եվ կարծում եմ՝ դա և՛ իշխանություններին է օգուտ, և՛ այդ մարդկանց է օգուտ»,– նշել է Սարգսյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այլ հարց է, թե որքանով են այդ դժգոհություններն արտահայտելու ձևերը համապատասխանում օրենքին։ Եթե դրանք համապատասխանում են` որևէ խնդիր չկա։ Իշխանությունները նույնիսկ ըմբռնումով են մոտենում այն բանին, որ հանրահավաքներն ու ցույցերը խոչընդոտում են այլ քաղաքացիների իրավունքների իրացմանը։
«Բայց երբ որ մի քանի հարյուր հոգի կամ նույնիսկ մի քանի հազար հոգի անցնում են խաղաղ ցույցով նախատեսված այդ շեմը և սկսում են խանգարել, ուղղակի անհամաչափ ձևով խախտել ուրիշների իրավունքները, այստեղ հարց է առաջանում, թե ինչու ծնողները պետք է անհանգստանան երեխաներին դպրոց ուղարկելիս, թե ինչու ես՝ աշխատավոր մարդս, պիտի գործից ուշանամ 2-3-4 ժամ միայն այն պատճառով, որ ինչ-որ մարդիկ ցանկանում են երկրում անկայունություն ստեղծել։ Մի քանի տասնյակ մարդիկ որոշել են երկրում անկայունություն ստեղծել. սա է խնդիրը»,– նշել է Սարգսյանը։

Новоизбранный премьер-министр Армении Серж Саргсян в интервью телеканалу «Шант» прокомментировал акции протеста в стране против его премьерства.
Он отметил, что в любом действии должна быть логика.
«В чем логика? Допистим, процесс не состоялся, они помешали, допустим, помешали еще раз, и этот процесс вновь не состоялся, что будет потом? Они, что станут законной, легитимной властью? Когда в действиях людей нет логики, очень сложно понять, как будут развиваться события. К цожалению, мы уже однажды прошли эту дорогу»,- отметил Саргсян.
По его словам, власти уповают на благоразумие митингующих и надеются на то, что они не перейдут границы дозволенного и не вынудят представителей правоохранительных органов применить силу.
«Сейчас большее число митингующих делает это из интереса»,- отметил премьер.
По его словам, нет желания применять меру принуждения, «но в стране не может царить вседозволенность».
Саргсян отметил, что в армянском обществе недовольство более острое, поскольку уровень жизни по-прежнему недостаточен. Однако, по словам премьер-министра, недовольство властями есть в каждом обществе.
«В течение уже многих лет в Армении не было препятствий тому, чтобы люди выражали свое недовольство, за исключением немирного пути. Я думаю, что это выгодно и властям, и людям. Проблема в том, насколько эти жалобы или протесты выражаются в соответствии с законом», – сказал он, добавив, что, когда все соответствует закону, нет абсолютно никакой проблемы.
«Но когда несколько сотен или даже тысяч людей пересекают черту мирных демонстраций и начинают мешать, просто непропорционально нарушают права других, возникает вопрос, почему родители должны беспокоиться, когда отправляют детей в школу, почему работающий человек на 2-3-4 часа должен опаздывать на работу только потому, что некоторые люди хотят создать нестабильность в стране. Несколько десятков человек решили обязательно создать нестабильность в стране. Вот в чем проблема», – сказал Саргсян.