20 April 2018 - 19:50 AMT
Առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանն առաջարկում է բոլոր քաղաքական ուժերին ու երկրի ապագայի համար անհանգիստ մարդկանց վերանայել իրենց մոտեցումները և երկխոսություն սկսել բոլոր հարթակներում։
Այս մասին ինքը Կարապետյանն ասել է «Արմենիա» Հ/Ը-ին հարցազրույցում։ Նա ընգծել է, որ ընդունում է, որ «իշխանության որոշ ներկայացուցիչները որոշ դեպքերում իրականությունից կտրված «гонор»-ով (մեծամտությամբ՝ -խմբ․) են հանդես գալիս»։
«Նույնիսկ պատերազմող երկրները բանակցում են և տրամաբանական լուծման են գալիս: Մենք՝ հայերս, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներս, պարտավոր ենք մեր տան մեջ նստել, ռացիոնալ բանակցել և տրամաբանական լուծումներ գտնել այս իրավիճակից դուրս գալու համար: Ապակայանության դեպքում տուժելու ենք բոլորս, տուժելու է մեր երկիրը», – ասել է նա։
Լրագրողի հարցին՝ ինչպե՞ս պետք է հատվեն առաջարկները, եթե իշխանությունն առաջարկում է որոշակի երկխոսություն, իսկ հանրահավաքի մասնակիցները «թավշյա հեղափոխության» կողմնակից են, Կարապետյանն ասել է, որ ժողովուրդը սթափ մտածելու է և հասկանա, որ ներկա վիճակը հեռանկարային չէ։
«Մենք ռեպուտացիոն կորուստներ ենք ունենում, մենք կանխատեսելի երկիր չենք ընկալվում, և դա բերելու է հետևանքների», – նշել է Կարապետյանը:
Նա շեշտել է նաև, որ հենց հիմա իրավիճակից դուրս գալու շուրջ երկխոսություն սկսելու որևէ խոչընդոտ չի տեսնում:

21 April 2018 - 06:58 AMT
Первый заместитель премьер-министра Армении Карен Карапетян предлагает всем политическим силам и людям, которые обеспокоены будущим страны, пересмотреть свои подходы и начать диалог на всех платформах. Об этом Карапетян заявил в интервью телекомпании «Армения».
Он подчеркнул, что признает, что «некоторые представители власти в определенных случаях выступают с оторванным от реальности гонором».
«Даже воюющие страны ведут переговоры и приходят к логичному решению. Мы – армяне, граждане РА, обязаны у себя дома сесть и найти логичные решения для выхода из сложившейся ситуации. В случае нестабильности пострадаем мы все, пострадает страна», – сказал он.
На вопрос, где найти точку пересечения с учетом того, что власти призывают к диалогу, а протестующие настаивают на «бархатной революции», Карапетян ответил, что точку пересечения можно найти «прямо сейчас», если думать рационально и прагматично.
«Мы несем репутационные потери, нас не воспринимают как предсказуемую страну, и это приведет к определенным последствиям», – сказал первый зампремьера.