16 September 2002 - 15:16 AMT
62-ՐԴ ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՌԱԶՄԱԿԱՅԱՆԻ ԲԱՑԱԿԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉՊԵՏՔ Է ԱԶԴԻ ԱԽԱԼՔԱԼԱՔԻ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿԻ ՎՐԱ, ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է ՎՐԱՍՏԱՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
Վրաստանում 62-րդ ռուսական ռազմակայանի բացակայությունը չպետք է ազդի, առավելապես հայերով բնակեցված, Ախալքալաքի բնակչության սոցիալական վիճակի վրա: Այդ մասին այսօր հայտարարել է Երեւան ժամանած Վրաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Թեւզաձեն` պատասխանելով Վրաստանի Սամցխե-Ջավախքի տարածքից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերման հետեւանքների մասին հարցին: Նախարարը հաղորդել է, որ այդ նպատակով վրացական իշխանությունները մշակում են տարածաշրջանի սոցիալական զարգացման համալիր միջոցառումներ: Նա ընդգծել է, որ «Վրաստանի տարածքից ռուսական ռազմակայանների դուրսբերման հարցը գործնականորեն լուծված է, եւ խոսքը գնում միայն ժամկետների մասին»: Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 12-ին Ախալքալաքում տեղի է ունեցել բողոքի միտինգ ընդդեմ Վրաստանի Սամցխե-Ջավախքի տարածքից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերման: Միտինգի մասնակիցները իրենց անհանգստությունն են արտահայտել այն կապակցությամբ, որ Ախալքալաքի տարածքից ռուսական ռազմակայնի դուրսբերումը ոչ միայն կսրի Ջավախքում տիրող սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, այլ նաեւ բնակչությանը կզրկի իրենց անվտանգության գլխավոր երաշխիքից: Նրանք նշել են, որ վրացական կողմը ի վիճակի չէ պաշտպանել Ջավախքի հայերին Թուրքիայի հնարավոր ներխուժումից:

16 September 2002 - 15:16 AMT
ОТСУТСТВИЕ 62-Й РОССИЙСКОЙ ВОЕННОЙ БАЗЫ НЕ ДОЛЖНО СКАЗАТЬСЯ НА СОЦИАЛЬНОМ ПОЛОЖЕНИИ НАСЕЛЕНИЯ АХАЛКАЛАКИ, ЗАЯВИЛ МИНИСТР ОБОРОНЫ ГРУЗИИ
Отсутствие 62-й российской военной базы в Грузии не должно сказаться на социальном положении населения Ахалкалаки, преимущественно населенного армянами. Об этом заявил сегодня по прибытии в Ереван министр обороны Грузии Давид Тевзадзе, отвечая на вопрос о последствиях вывода российской базы с территории Самцхе-Джавахетского района Грузии. Министр сообщил, что с этой целью грузинские власти разрабатывают комплекс мер по социальному развитию региона. Он подчеркнул, что “вопрос ликвидации российских военных баз с территории Грузии практически решен, и речь идет лишь о сроках”. Напомним, что 12 сентября в Ахалкалаки состоялся митинг протеста против вывода российской военной базы с территории Самцхе-Джавахетского района Грузии. Участники митинга высказывали обеспокоенность по поводу того, что вывод с территории Ахалкалака российской базы не только обострит тяжелую социально-экономическую ситуацию в Джавахетии, но и лишит население главного гаранта их безопасности. Они отметили, что грузинская сторона не в состоянии обезопасить армян Джавахетии от возможного вторжения со стороны Турции.