22 April 2018 - 06:18 AMT
Ապրիլի 22-ին առավոտյան ժամը 10:00-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ԶԼՄ-ների ներկայությամբ մեկնարկել է ՀՀ նորընտիր վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը՝ լրագրողների ներկայությամբ:
Սարգսյան. «Նախ ուրախ եմ, որ աձագանքեցիք, իմ բազմաթիվ կոչերին երկխոսելու: Թեև, անկեղծ ասած լավ չեմ պատկերացնում թե տասնյակ լրագրողների նրեկայությամբ որքան կարող ենք բանակցել, այնուամենայնիվ»:
Փաշինյան. «Ես կարծում եմ թյուրըմբռնում կա, խոսքը ոչ թե Ձեր առաջարկած երկխոսության, այ մեր առաջարկած հստակ օրակարգի մասին էր: Ես եկել եմ այստեղ քննարկելու Ձեր հրաժարականի պայմանները և իշխանությունը անցնցում փոխնացելու պայմանները» :
Սարգսյան. «Դա բանկցություն չէ, դա երկխոսույթնուն չէ, սա վերջնագիր և շանտաժ է օրինական իշխանություններին: Դուք չեք չեք գիտակցում պատասխանատվության աստիճանը և դասեր չեք քաղել Մարտի մեկից: Եթե այդ տոնով պետք է խոսեք, ապա ինձ մնում է Ձեզ մեկ անգամ ևս խորհուրդ տալ, որ գաք օրինական դաշտ և ընդհանրապետ տրամաբանական գործողությունների սահման, հակառակ պարագայում ամբողջ պատասխանատվություն Ձեղ վրա է, ընտրեք»:
Փաշինյան. «Ես ուզում եմ շատ հստակ լինել՝ մեզ հետ որևէ մեկը չի համարձակվել սպառնալիքների տոնով խոսել: Ես Ձեզ ասում եմ, որ հանրապետությունում իրվաճիակն այնպիսին չէ, ինչպիսիս Դուք գիտեք 15-20 օր առաջ: Իրավիճակը փոխվել է, Դուք չունեք այն իրավիճակը , որի մասին Ձեզ զեկուցում են: ՀՀ-ում իշխանությունն անցել է ժողովրդի ձեռքը»:
Սարգսյան.«Ժողովրդի անունից 7-8 տոկոս հավաքած խմբակցությունը չի կարող խոսել, եթե չեք ուզում կատարել պետության օրինական պահանջը՝ ցտեսություն»:
Սարգսյանը ձախողված բանակցությունների հետո դիմել է լրագրողներին՝ ասելով, որ իրենք ինքները կարող են հետևություններ անել:
Փաշինյանն էլ կոչ է արել ՀՀ քաղաքացիներին կրկնակի թափով շարունակել զանգվածային անհնազանդության գործողությունները և ապրիլի 22-ին՝ ժամը 19:00-ին գալ Հհանրապետության հրապարակաում:
«Մենք պետք է շարունակենք ճնշումներն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Սարգսյանի համարժեքության զգացումը չի վերականգնվել», – ասել է Փաշինյանը:

В Армении 22 апреля состоялась встреча премьер-министра Сержа Саргсяна и лидера «Гражданского договора», руководителя парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Никола Пашиняна, возглавляющего акции протеста против его премьерства.
Встреча состоялась в 10:00 в ереванской гостинице «Армения Мариотт» в присутствии представителей СМИ.
В начале встречи Саргсян выразил радость по поводу того, что Пашинян ответил на его призыв о начале диалога: «Хотя, честно говоря, не очень хорошо представляю, как мы можем вести переговоры в присутствии десятков журналистов».
В ответ на это Пашинян заметил, что речь идет не о предложенных Саргсяном переговорах, а о выдвинутых оппозицией требованиях: «Я пришел обсуждать условия вашей отставки и безкровной передачи власти».
Саргсян заявил, что это не переговоры и не диалог, а «ультиматум и шантаж по отношению к законным властям».
«Вы не понимаете ответственности и не усвоили уроки 1 марта (1 марта 2008 года, когда состоялась серия протестов после президентских выборов 19 февраля – ред.). Если вы будете говорить в таком тоне, мне остается еще раз призвать вас вернуться в поле законности и границы логичных действий, в противном случае вся ответственность падет на вас, выбирайте», – заявил Саргсян
«С нами никто не осмеливается говорить угрозами. Я вам заявляю, что вы не представляете ситуацию в стране, она не такая, какой вы ее знали 15-20 дней назад. Ситуация изменилась, у вас нет той власти, о которой вам докладывают. Власть в Армении перешла в руки народа», – сказал Пашинян.
Саргсян ответил, что партия, набравшая 7-8% голосов в выборах в парламент страны, не имеет права говорить от имени народа.
«Я не желаю продолжать разговор с вами. Если вы не принимаете требование закона – до свидания», – сказал Саргсян и покинул зал переговоров.
После неудавшихся переговоров премьер обратился к журналистам, сказав, что они сами могут сделать выводы о произошедшем.
Пашинян, в свою очередь, призвал граждан Армении в удвоенном масштабе проводить акции гражданского неповиновения и 22 апреля в 19:00 опять собраться на Площади Республики.
Акции против избрания премьером Армении бывшего президента Сержа Саргсяна начались 13 апреля и продолжаются уже 10-й день. Оппозиция обвиняет его в неэффективном управлении страной и ухудшении экономической ситуации. 16 апреля митингующие пытались прорваться к зданию парламента, полицейские их оттеснили, в результате столкновений пострадали десятки человек. На следующий день протестующие заявили о начале «бархатной революции» в Армении.