«Կոմիտասի երգերը» ներկայացումը ապրիլի 1-ին ցուցադրվելու է Բալթիկ տանը, հաղորդում է Ռոսբալթը հղում կատարելով Սանկտ-Պետերբուգի Մշակույթի կոմիտեի մամլո ծառայությանը: «Պարի բոլոր սիրահարները եզակի հնարավորություն կունենան տեսնելու ներկայացումը, որը նոմինացված է «Ոսկե դիմակ» մրցանակին: Ժամանակակից խորեոգրաֆիայի եւ հայկական ժողովրդական երաժշտության, պարի դինամիկայի եւ հնագույն որմնանկարների մոնումենտալության համատեղումը բեմադրությունը յուօրինակ եւ անսպասելի է դարձնում հանդիսատեսի համար»,- ասվում է մամլո-հաղորդագրությունում:
Երեւանում High Fest թատերական խոշորագույն փառատոնի պաշտոնական բացման արարողությանը հաջող ելույթից հետո, Նատալյա Կասպարովայի պարային խումբը ներկայացրել է «Կոմիտասի երգերը» Մոսկվայում, Արխանգելսկում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում:
Նշենք, որ Կոմիտասը (Սողոմոն Սողոմոնյան) ծնվել է 1869 թվականին Կուտինա բնակավայրում Թուրքիայում, 1881 թվականին տեղափոխվել է Հայաստան` Էջմիածին, որտեղ ընդունվել է հոգեւոր սեմինարիա, որտեղ ոչ միայն ընդհանուր, այլեւ երաժշտական կրթություն է ստացել: 1915 թվականին Կոմիտասը դարձել է հայկական ջարդերի ականատեսը, նա չի կարողացել դիմանալ այդ տեսարաններին, եւ ծանր հոգեկան հիվանդություն է ձեռք բերել. Կոմիտասը մահացել է 1935 թվականին Փարիզի հոգեբուժարաններից մեկում: 1936 թվականին նրա աճյունը տեղափոխվեց Երեւան եւ թաղվեց Պանթեոնում: Կոմիտասն անգերազանցելի ներդրում է ունեցել հայ մշակույթում, հիմք դնելով պրոֆեսիոնալ հայկական երաժշտությանը:

Спектакль-притча «Песни Комитаса» пройдет 1 апреля в Балтийском доме, сообщает Росбалт со ссылкой на пресс-службу Комитета по культуре Санкт-Петербурга. «У всех любителей танца есть уникальная возможность увидеть спектакль, номинированный в этом году на премию «Золотая маска». Сочетание современной хореографии и народной армянской музыки, динамики танца и монументальность древних фресок делает постановку необычной и неожиданной для зрителя», – отмечается в пресс-релизе.
После успешного выступления на официальном открытии крупнейшего театрального фестиваля в Ереване High Fest, Танцевальная компания Натальи Каспаровой показала «Песни Комитаса» в Москве, Архангельске и Санкт-Петербурге.
Напомним, что Комитас (Согомон Согомонян) родился в 1869 году в местечке Кутина в Турции, в 1881 году переехал в Армению, в Эчмиадзин, где поступил в духовную семинарию, в которой получал не только общее образование, но и музыкальное образование. В 1915 г. Комитас стал свидетелем жестокой резни, учиненной султанской Турцией над населением Западной Армении. Он не смог перенести всех тех чудовищных издевательств и злодеяний, очевидцем которых явился. Пережитые потрясения вызвали тяжелое душевное заболевание, от которого композитор так и не смог оправиться. Комитас умер в 1935 г. в парижской клинике. В 1936 г. его прах был перевезен в Ереван и захоронен в Пантеоне деятелей искусства. Комитас внес неоценимый вклад в культуру своей страны, заложив основу профессиональной армянской музыки.