22 April 2018 - 09:20 AMT
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ապրիլի 22-ին ընդունել է նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին: Հանդիպմանը քննարկվել են հայկական երկու պետությունների փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Երկու նախագահներն իրենց մտահոգությունն են արտահայտել երկրում ծավալվող ներքաղաքական զարգացումների կապակցությամբ: Նշելով, որ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության երաշխավորման կարևորագույն գործոնը եղել և մնում է երկրի ներքին կայունությունը, Նախագահները կարևորել են բոլոր վիճահարույց հարցերը բացառապես օրենքի սահմաններում ու երկխոսության միջոցով լուծելու անհրաժեշտությունը, հայտնում է նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Ապրիլի 22-ի առավոտյան ՀՀ նորընտիր վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և նրա վարչապետության դեմ շարժումը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանի տապալված բանակցություններից հետո ցուրարացենրը Հանրապետության հրապարակից շարժվել են դեպի Էրեբունի, որտեղ ոստիկանական պատը փակել է ճանապարհը և թույլ չի տվել երթի մասնակիցներին շարժվել առաջ։ Ոստիկանականությունը հատուկ միջոցներ է կիրառել:
Ոստիկանությունը հայտարարել է ցուցարարների հավաքը դադարեցնելու որոշման մասին։ Էրեբունի համայնքում՝ Էրեբունի-Արցախ փողոցների խաչմերուկում հավաքի վայրից հարկադրաբար հեռացվել են Նիկոլ Փաշինյանը, Սասուն Միքայելյանը և Արարատ Միրզոյանը:

22 April 2018 - 13:04 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 22 апреля в Ереване встретился с президентом Республики Армения Арменом Саркисяном.
В центре внимания президентов были последние события, происходящие в столице Армении. Обе стороны отметили необходимость сохранения внутриполитической стабильности и решения всех спорных вопросов исключительно в рамках закона и путем диалога.
На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся взаимодействия двух армянских государств.
В Ереване уже 10-й день не прекращаются акции протеста против премьерства бывшего президента Армении Сержа Саргсяна. 22 апреля состоялась встреча премьер-министра Сержа Саргсяна и лидера «Гражданского договора», руководителя парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Никола Пашиняна, возглавляющего акции протеста против его премьерства. Встреча состоялась в 10:00 в ереванской гостинице «Армения Мариотт» в присутствии представителей СМИ. Переговоры закончились, так и не начавшись.
После встречи с премьером Пашинян начал шествие по улицам столицы, однако вскоре его и двух других лидеров движения – депутатов Сасуна Микаеляна и Арарата Мирзояна принудительно увели с места собрания. Вскоре ГенпрокуратураАрмении распространила сообщение о задержании депутатов.