25 Ապրիլ 2018 - 06:26 AMT
Ռուսաստանն ու Հայաստանը եղբայրական երկրներ են, բայց դա չի նշանակում, որ հարաբերություններում խնդիրներ չկան: Այս մասին միջազգային ԶԼՄ-ների հետ հանդիպմանն ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՌԴ հետ հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին ՀՀ իշխանությունները միշտ միևնույն պատասխանն են տալու՝ դրանք շատ և շատ կարևոր են: Կասկած չկա, որ ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն եղբայրական երկրներ են, ինչը չի նշանակում, թե խնդիրներ չկան: Մեր նպատակն է ոչ թե քննադատել այդ խնդիրները, այլ լուծում գտնել երկխոսության միջոցով: Վստահ եմ, որ ՌԴ հետ երկխոսությունը կստացվի»,-ասել է նա:
Նմանատիպ խնդիրների թվում նա նշել է ՌԴ կողմից զենքի վաճառքն Ադրբեջանին, հայկական ընկերությունների խնդիրները ռուսական շուկայում, ՌԴ-ում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների խնդիրները՝ օրինակ, վարորդական իրավունքի ճանաչման հարցը:
«Այնուամենայնիվ, այդ խնդիրները լուծելի են»,-ասել է նա:
Փաշինյանի գլխավորած անհնազանդության շարժումը հասավ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին վարչապետի պաշտոնից: Փաշինյանն արտահերթ ընտրություններ է պահանջում և ասում է, որ ՀՀԿ-ն չպետք է վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնավարման համար թեկնածու առաջադրի:

24 Апрель 2018 - 16:32 AMT
Россия и Армения – братские страны, но это не значит, что в отношениях нет проблем, сказал лидер армянской оппозиции Никол Пашинян на пресс-конференции для иностранных журналистов, отчвечая на вопрос о видении развития отношений с Москвой.
«Армянские власти всегда будут отвечать на этот вопрос одинаково – отношения очень важны. Нет никаких сомнений, что Армения и Россия – братские страны, что не значит, что у нас нет проблем. Но наша цель – не критиковать эти проблемы, а решить их путем диалога. Я уверен, что этот диалог с РФ получится», – сказал он.
Среди таковых он назвал продажу Россией (союзником Армении в рамках ОДКБ – ред.) оружия Азербайджану, проблемы армянских компаний с работой на российском рынке, проблемы с правами находящихся в России граждан армении – такие, как вопрос признания водительских прав граждан РА.
«Тем не менее, эти проблемы не нерешаемы», – подчеркнул он.
Армянская оппозиция во главе с Пашиняном добилась отставки экс-президента Сержа Саргсяна с поста премьер-министра. Пашинян требует досрочных выборов и отказа правящей власти от выдвижения временного кандидата на пост премьера.