ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ՀՀ-ի ընդդիմությանը և իշխանությանը կոչ է արել կառուցողական դիրքորոշում որդեգրել և իշխանության խաղաղ փոխանցումն իրականացնել Հայաստանի Սահմանադրությամբ ամրագրված կարգով և օրենքի գերակայության սամաններում: Այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Առաջիկա օրերին Հայաստանի ժողովուրդը և նրա ընտրյալ առաջնորդները նոր կառավարություն ձևավորելու գործընթացին սկիզբ դնելու պատմական հնարավորություն ունեն: Մենք ակնկալում ենք սերտորեն գործակցել նոր կառավարության հետ՝ հաշվի առնելով Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի ընդհանուր շահերի բազմաթիվ ոլորտներն ու ուղղությունները», – ասել է պետքարտուղարության խոսնակ Հեդեր Նյուարթը:
Նա նշել է, որ որպես Հայաստանի բարեկամ և գործընկեր, ԱՄՆ-ն կոչ է անում հայ ժողովրդին գնալ երկխոսության՝ ինքնիշխան պետության ապագան ժողովրդավարական և խաղաղ ճանապարհով ձևավորելու նպատակով:
Ավելի վաղ, ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ ՀՀԿ-ի և վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի իշխանության ներքո արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անընդունելի են, և որ շարժումը կարող է բոյոկտել դրանք՝ թույլ չտալով ՀՀԿ-ին կազմակերպել իր վերարտադրության միջոցառումը:

25 Апрель 2018 - 07:12 AMT
Госдепартамент США призвал власти и оппозицию Армении проявить конструктивную позицию и осуществить мирный переход власти в рамках Конституции и верховенства закона.
Госдеп отметил, что«у армянского народа и его избранных лидеров есть историческая возможность начала процесса по формированию нового правительства в предстоящие дни», пишет «Голос Америки».
«Мы рассчитываем на тесное сотрудничество с новым правительством, учитывая общие интересы Армении и США в многочисленных сферах и направлениях», – заявила пресс-секретарь Госдепа Хизер Нойерт.
Она отметила, что как друг и партнер Армении, США призывает армянский народ пойти на диалог с целью формирования будущего суверенного государства по пути демократии и мира.
Встреча между исполняющим обязанности премьер-министра Армении Кареном Карапетяном и лидером оппозиционных акций Николом Пашиняном, намеченная на 25 апреля, не состоится. Стороны не пришли к согласию относительно условий встречи. Пашинян призвал людей с утра 25 апреля возобновить акции протеста по всей стране.