26 April 2018 - 16:04 AMT
Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որի ընթացքում անդրադարձել են Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին: Այդ մասին տեղեկացնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Ընդգծվել է, որ Հայաստանում ճգնաժամային իրավիճակի կարգավորումը պետք է լինի բացառապես իրավական դաշտում, «գործող Սահմանադրության շրջանակում և 2017-ի ապրիլին կայացած լեգիտիմ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների հիման վրա»: Այդ համատեքստում շեշտվել է ՀՀ ԱԺ-ի կողմից մայիսի 1-ին Հանրապետության վարչապետի ընտրության կարևորությունը:
Համաձայն ԱԺ կանոնակարգ օրենքի, Հայաստանի սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում:

Состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с исполняющим обязанности премьер-министра Республики Армения Кареном Карапетяном. Об этом сообщается на сайте Кремля.
«Было подчеркнуто, что урегулирование кризисной ситуации в Армении должно происходить исключительно в правовом поле, в рамках действующей конституции и на основе результатов легитимных парламентских выборов, проведенных в апреле 2017 года», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в данном контексте акцентирована важность намеченного на 1 мая избрания Национальным собранием премьер-министра Армении.