14 September 2002 - 15:20 AMT
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՅԱՆԸ ԿԱՐՈՂ Է ԱՆՎՏԱՆԳ ԳՈՐԾԵԼ ՄԻՆՉԵՎ 2016 ԹՎԱԿԱՆԸ, ԳՏՆՈՒՄ ԵՆ ՀԱՅ ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԸ
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը (ՀԱԷԿ) կարող է անվտանգ գործել մինչեւ 2016 թվականը, այսինքն մինչ այն ժամանակ, երբ սպառվում է ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ հանձնաժողովի փոխնախագահ Նիկոլայ Գրիգորյանը: Նրա կարծիքով, մինչ այդ ժամկետը ԱԷԿ-ն այլընտրանք չունի: ՀԱԷԿ-ի անվտանգությանը մեծ ուշադրություն է հատկացվում, նշել է նա, բացի այդ, նման կայաններ այսօր նորմալ գործում են ԱՊՀ տարածքում: Ատոմային էներգետիկային այսօր բաժին է ընկնում հանրապետությունում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 40 տոկոսը, ընդգծել է Գրիգորյանը:

14 September 2002 - 15:20 AMT
АРМЯНСКАЯ АТОМНАЯ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЯ МОЖЕТ БЕЗОПАСНО ФУНКЦИОНИРОВАТЬ ДО 2016 ГОДА, СЧИТАЮТ АРМЯНСКИЕ СПЕЦИАЛИСТЫ
Армянская атомная электростанция (ААЭС) может безопасно функционировать до 2016 года, то есть до того времени, когда заканчивается срок ее эксплуатации. Об этом заявил вице-председатель энергетической комиссии РА Николай Григорян. По его мнению, до этого срока ААЭС альтернативы не имеет. Безопасности Армянской АЭС уделяется большое внимание, отметил он, кроме того подобные станции сегодня нормально функционируют по всей территории СНГ. На долю атомной энергетики приходится 40 процентов всей вырабатываемой в республике электроэнергии, подчеркнул Григорян.