8 Մայիս 2018 - 06:36 AMT
Մայիսի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովը կրկին քվեարկության է դնելու ՀՀ վարչապետի ընտրության հարցը: Հատուկ նիստը կմեկնարկի 12:00-ին: Միակ թեկնածուն, ինչպես և նախորդ՝ մայիսի 1-ի քվեարկության ժամանակ, ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, հակակառավարական շարժման փաստացի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն է:
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը կուսակցության Գերագույն մարմնի նիստի ավարտից հետո հայտարարել է, որ Հանրապետական կուսակցությունում մի շարք պատգամավորների հորդորել են ԱԺ հատուկ նիստում քվեարկել ԱԺ պատգամավորների ստորագրությունների 1/3-ը հավաքած թեկնածուի՝ Նիկոլ Փաշինյանի օգտին:
Մայիսի 1-ին ՀՀԿ-ն տապալեց վարչապետի ընտրություններն ԱԺ-ում՝ դեմ քվեարկելով ընդդիմության թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին, ինչին հետևեցին երկրով մեկ բողոքի ակցիաներն ու ճանապարհների փակումը։նրա օգտին քվեարկեց 45, դեմ՝ 56 պատգամավոր:Մայիսի 2-ին, այդ թվում՝ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ անցկացված հանդիպումից հետո, ՀՀԿ-ն հայտարարեց, որ կպաշտպանի պատգամավորների 1/3-ի առաջադրած թեկնածուին մայիսի 8-ի կայանալիք ընտրություններում։

8 мая в Армении вновь состоятся выборы премьер-министра. Специальное заседание Национального собрания по вопросу избрания премьера начнется в 12:00 (по Еревану).
Единственный кандидат — лидер протестных движений в Армении, оппозиционный депутат Никол Пашинян, выдвинутый парламентскими фракциями «Елк», «Блока Царукян» и АРФ «Дашнакцутюн».
Депутаты парламента 1 мая не избрали Пашиняна главой правительства, оппозиционер набрал 45 голосов из необходимых 53. Если депутаты не смогут избрать главу кабмина, законодательный орган будет автоматически распущен.
Ранее все парламентские фракции, включая правящую Республиканскую партию, заявили о поддержке «народного кандидата» Пашиняна. 7 мая во время собрания на Площади Республики в центре Еревана Пашинян объявил 8 мая нерабочим днем. На собрании присутствовал также всемирно известный рок-музыкант Серж Танкян, специально прилетевший в Армению.