8 May 2018 - 20:09 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 8-ինհեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Վերջինս շնորհավորել է Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում, հայտնում է կառավարության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համատեղ աշխատանքը հայ-ռուսաստանյան ռազմավարական, դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման և ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման ուղղությամբ: Կողմերն ընդգծել են, որ նշված հարցերն առավել մանրամասնորեն քննարկելու առիթ կունենան ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարների մայիսի 14-ին կայանալիք նիստի շրջանակում։
Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի մասին Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ ՌԴ նախագահին շնորհակալություն է հայտնել «Հայաստանի ներքաղաքական ճգնաժամի ընթացքում Ռուսաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար»:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին շնորհավորել է ՌԴ նախագահին պաշտոնի ստանձման կապակցությամբ և մաղթել հետագա հաջողություններ պետական գործունեության իրականացման մեջ: Հայաստանի վարչապետը նաև շնորհավորել է Ռուսաստանի նախագահին Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:

9 May 2018 - 13:57 AMT
Новоизбранный премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Путин поздравил Пашиняна с вступлением в должность премьер-министра РА и пожелал успехов на этом ответственном посту.
Собеседники выразили обоюдную готовность продолжить усилия в направлении дальнейшего развития армяно-российских стратегических союзнических отношений и углубления интеграционных процессов. Стороны подчеркнули, что им представится возможность детально обсудить все вышеизложенные вопросы в ходе намеченного на 14 мая саммита ЕАЭС.
В свою очередь, Пашинян тепло поздравил президента РФ в связи с вступлением в должность и пожелал дальнейших успехов в государственной деятельности. Премьер-министр Армении также поздравил президента России с 73-й годовщиной победы в Великой Отечественной войне.
Ранее президент РФ также направил поздравительную телеграмму премьер-министру Армении Николу Пашиняну.