«Լույս» հիմնադրամը դադարեցնում է իր գործունեությունը։ Այդ մասին ասվում է հիմնադրամի կրթական ծրագրի հիմնադիր-գործադիր տնօրեն Ժաքլին Կարաասլանյանի տարածած հայտարարության մեջ, որտեղ նա նշում է, որ այսօր՝ մայիսի 10-ին, «Լույսի» աշխատակազմին և իրեն ծանուցում է ներկայացվել աշխատանքի դադարեցման մասին։
«Ցանկանում եմ վստահեցնել «Լույսի»՝ ուսումը շարունակող կրթաթոշակառուներին և 2018-2019 ուստարվա համար արդեն դիմած երիտասարդներին (Կրթաթոշակի ծրագրի պայմաններին բավարարող), որ նրանց այս տարի ևս կշնորհվի կրթաթոշակ։ Այս մասին պաշտոնական հաղորդագրություն կտարածվի շուտով»,- ասել է նա։
Գործադիր տնօրենը չի նշել, թե ով և ինչպես է ծանուցել հիմնադրամի գործունեության դադարեցման մասին։
«Լույս»-ը հիմնադրել են Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Հիմնադրամը գործում է 2009 թվականից։ Դրա առաքելությունն աշխարհի առաջատար համալսարաններում սովորող հայ ուսանողների թվի ավելացումն է՝ համաշխարհային տնտեսությանը Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունն ապահովելու համար։

10 Май 2018 - 15:20 AMT
Фонд «Луйс», основанный третьим президентом Армении Сержем Саргсяном и экс-премьером Тиграном Саркисяном, прекращает свою деятельность. Об этом говорится в заявлении, распространенном 10 мая основателем -исполнительным директором образовательной программы фонда «Луйс» Жаклин Караасланян.
Она отметила, что 10 мая ей и аппарату образовательного фонда «Луйс» было представлено уведомление о приостановлении работы. Караасланян не указала, кто уведомил представителей фонда о прекращении его деятельности.
«Хочу заверить вас в том, что продолжающие учебу получатели стипендий «Луйса» и уже обратившиеся к нам молодые люди для учебы в 2018-2019 годах (удовлетворившие условия программы образовательной стипендии) в этом году получат свои стипендии. Официальное сообщение об этом будет распространено позднее», – говорится в заявлении.