14 May 2018 - 06:38 AMT
Մայիսի 13-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Իրանի նախագահը շնորհավորել է Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում:
Երկու երկրի ղեկավարները քննարկել են հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններին և գործակցությանը վերաբերող, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Կողմերը հույս են հայտնել, որ հնարավոր կլինի բանակցությունների արդյունքում հասնել ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը:
Երկուստեք կարևորվել են բոլոր ոլորտներում փոխշահավետ գործընկերության առավել խորացման, ինչպես նաև ընթացիկ համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը՝ առավելագույնս օգտագործելով առկա ողջ ներուժը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ու Հասան Ռոհանին պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համաձայնեցնել առաջիկա հանդիպումների ծրագրերը:

13 мая премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Хасаном Роухани. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Президент Ирана поздравил Пашиняна с избранием и пожелал успехов на этом ответственном посту.
Пашинян и Роухани обсудили ряд вопросов, касающихся дружественных армяно-иранских отношений и сотрудничества, а также международной и региональной повестки.
Собеседники обменялись мнениями относительно последних развитий вокруг ядерной программы Ирана. В этом контексте стороны выразили надежду, что будет возможность в результате переговоров достигнуть урегулирования создавшейся ситуации.
Стороны подчеркнули важность еще большего углубления взаимовыгодного сотрудничества во всех областях, а также необходимость результативного выполнения совместных программ, максимально используя весь существующий потенциал.
В ходе телефонного разговора Никол Пашинян и Хасан Роухани достигли договоренности согласовать планы предстоящих встреч.