8 Ապրիլ 2008 - 08:35 AMT
Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման քննարկումը կարեւոր քայլ է մի երկրում, որի քաղաքացիները զգացել են եւ շարունակում են վերապրել Հոլոքոստի եւ ահաբեկչության սարսափները: Իսրայելը ողջ աշխարհին ցույց է տվել` որքան բարձր է մարդկային կյանքի արժեքը, որքան կարեւոր է յուրաքանչյուր հրեայի կյանքը եւ ինչպիսի պատասխան է սպասում յուրաքանչյուրին` ով ոտնձգություններ կկատարի այդ կյանքի նկատմամբ: Այդ մասին ասվում է PanARMENIAN.Net-ում ստացված Հայաստանի Հրեական համայնքի հայտարարության մեջ` ուղղված Կնեսետի պատգամավորներին: Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է. Յուրաքանչյուր ժողովուրդ արժեւորում է իր անցյալի մասին հիշատակը: Հայերն արդեն 93 տարի է ողբում են Օսմանյան Թուրքիայի անմեղ զոհերի համար: Ցավակցությունը ազնվաբարո ժողովուրդներին հատուկ գիծ է: Բարբարոսները նոր արյան տենչ ունեն` շանտաժի ենթարկելով ու սպառնալով ողջ մարդկությանը:
Ժամանակն է վերջ դնել այդ ամենրին: Հայոց ցեղասպանության փաստի` 20-րդ դարի առաջին դաժանագույն հանցագործության ճանաչումը, կցուցադրի քաղաքակիրթ հանրության ուժը, աշխարհի հետ միասնությունը, ասվում է Հայաստանի Հրեական համայնքի հայտարարության մեջ: Դա ձեր պարտականություն է մահացածների, ապագայի, երիտասարդ սերնի, ձեր ընտրողների առջեւ: Մեր ապագայի անվտանգությունը ձեր ձեռքերում է: Ցուցադրելով ձեր կտրուկ դիրքորոշումը, համերաշխությունը, ուժը, խելքը, իմաստությունը, համաձայնությունը Հայոց ցեղասպանության անկասկած փաստերի դատապարտման հարցում` դուք կբարձրանաք սեփական եւ ձեր ապագա սերունդների աչքերում:
Եղեք այդքան բարի եւ մարդկային: Մենք վստահ ենք, որ իսլամական աշխարհի մեծամասնությունը քաղաքակիրթ, խաղաղասեր եւ գիտակից մարդիկ են, ովքեր սպասում են անցյալի դրոշմից ազատմանը: Դուք կօգնեք նրանց ձեր արդար որոշմամբ:

Обсуждение вопроса о признании Геноцида армян на заседании Кнессета является важным шагом в стране, граждане которой испытали и продолжают переживать ужасы Холокоста и терроризма. Израиль показал всему миру, как велика цена человеческих жизней, как важна жизнь каждого еврея и какой ответ ждет тех, кто посягает на эти жизни. Об этом говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net заявлении Еврейской общины Армении, адресованном депутатам Кнессета. В заявлении, в частности, отмечается: Каждый народ дорожит памятью о своем прошлом. Армяне уже 93 года оплакивают безвинных жертв в Османской Турции. Соболезновать – это свойство благородных людей. Варвары жаждут новой крови, шантажируя все человечество, угрожая, захлебываясь в своих вымышленных историях.
Пора поставить преграду этому. Признание факта Геноцида армян – факта первого жесточайшего преступления 20-ого века – покажет силу цивилизованного общества, единство разума и мира. Это долг перед мертвыми, долг перед будущим, перед молодым поколением, перед вашими избирателями. Безопасность нашего будущего в ваших руках. Показав свою жесткую позицию, солидарность, силу, ум, мудрость, единодушие в осуждении несомненных фактов Геноцида армян, вы возвыситесь в собственных глазах и в глазах ваших потомков.
Будьте так добры и человечны. Мы уверены, что в исламском мире большинство – это цивилизованные, миролюбивые и сознательные люди, которые ждут избавления от клейма прошлого. Вы поможете им своим честным решением.