16 Մայիս 2018 - 13:43 AMT
Մայիսի 16-ին Սևան համայնքի մի քանի տասնյակ բնակիչներ փակել են դեպի Սևանա լճի թերակղզի տանող ճանապարհը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի հետ զրույցում հայտնեց դեպքի վայրում գտնվող ֆեյսբուքյան օգտատեր Արփինե Գալֆայանը:
Նրա խոսքով, մի քանի տարի առաջ տեղացիների վարձակալած մոտ 30 հա կազմող հողերը սեփականաշորհել է Հայ առաքելական եկեղեցին: Այժմ սևանցիները պահանջում են հողերը վերադարձնել համայնքին:
«Սևանից երեք բնակիչ այժմ գնում է Երևան՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի հետ հանդիպման», – մեզ հետ զրույցում նշեց Գալֆայանը:
Pan-ի հետ զրույցում Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանն ասաց, որ անտեղյակ է խնդրից և սևանցիների պահաջից:

Десятки жителей армянского города Севан 16 мая перекрыли дорогу к полуострову озера Севан, требуя встречи с властями. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила находящаяся на месте гражданка Арпине Галфаян.
По ее словам, недовольство перекрывших дорогу связано с тем, что около 30 гектаров земли, арендованных местными жителями несколько лет назад, приватизировала Армянская апостольская Церковь.
«3 жителя Севана сейчас направляются в Ереван на встречу с министром территориального управления и развития РА», – рассказала очевидица происходящего.
Руководитель пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина Ваграм Меликян в беседе с PAN отметил, что не знаком с вопросом и не знает о требованиях севанцев.