21 Մայիս 2018 - 07:57 AMT
2017 թվականի ՀՀ պետական բյուջեով պաշտպանության ոլորտին նախատեսված էր հատկացնել 209,8 մլրդ դրամ: Ազգային վիճակագրական ծառայության «ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2017 թվականի հունվար-փետրվարին» հրապարակման համաձայն՝ նշված ժամանակաշրջանում պաշտպանության ոլորտի ծախսերը կազմել են 294,4 մլրդ դրամ, կամ պետբյուջեով նախատեսված ծախսից մոտ 85 մլրդ դրամով ավելի:
PanARMENIAN.Net -ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնեցին, որ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման մեջ կատարված փոփոխություններով, ոլորտին հատկացված լրացուցիչ 85 մլրդ դրամից 82,2 մլրդ դրամը կամ մոտ $170 մլն-ն ուղղվել է ՌԴ կողմից տրամադրված պետական արտահանման վարկի հաշվին ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարումների ֆինանսավորմանը:
Գումարի մնացած մասը, ըստ նախարարության, հատկացվել է «պաշտպանակ այլ կարիքներին»:
2017 թվականին Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև կնքված վարկային համաձայնագրի նախագծով՝ ՌԴ-ն $100 մլն-ի վարկ է տրամադրել Հայաստանին՝ ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի գնման համար:

Согласно государственному бюджету Армении 2017 года, предусматривалось выделить 209,8 млрд драмов на сектор обороны. По данным Национальной статистической службы РА,в указанный период расходы на оборону составили 294,4 млрд драмов или на около 85 млрд драмов больше, чем предусматривалось госбюджетом.
На запрос PanARMENIAN.Net из Минобороны Армении ответили, что, согласно изменениям, внесенным в соответствующее решение правительства РА, 82,2 млрд драмов из дополнительных 85 млрд драмов или около $170 млн были выделены на покупку российского вооружения за счет государственного экспортного кредита, предоставленного РФ.
Остальная часть суммы, по данным министерства, была выделена «на другие нужды».
По проекту соглашения, подписанного между правительствами Армении и России в 2017 году, Россия предоставила Армении кредит в размере 100 миллионов долларов на покупку современного оружия и техники.