Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունները կարող են արվել միայն բանակցությունների ու քննարկումների միջոցով: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը։
Նա հավելել է, որ եթե քաղաքական ուժերը կգան կոնսենսուսի, որ պետք է փոփոխություն կատարել, ապա ինչ խոսք, հարկ կլինի այդ փոփոխությանը գնալ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե խոսքը ռեյտինգային ընտրակարգի մասին է, որն այժմ փորձ է արվում ընդհանրապես հանել Ընտրական օրենսգրքից, մինչդեռ Հանրապետականը դեմ է դրան՝ Բաբլոյանն ասել է, որ հարցերը կարող են լուծվել միայն բանակցությունների միջոցով։
«Ընտրակարգը կարող է փոխվել կամ շտկվել միայն բանակցությունների ու քննարկումների միջոցով, իսկ Հանրապետականը միշտ է պատրաստ եղել բանակցություններին ու քննարկումներին և հայտարարել է, որ կաջակցի բոլոր դրական փոփոխություններին»,-հավելել է Բաբլոյանը։
ԱԺ նախագահը հրաժարվել է ասել, թե ինչ հնարավորություններ ունի Հանրապետական կուսակցությունը արտահերթ ընտրությունների դեպքում. «Այսօր կանխագուշակումներ անելը այնքան էլ ճիշտ չէ»։
ԱԺ նախագահն ասել է նաև. «Այս պահին խորհրդարանը ցրելու հիմքեր չկան»։
Մայիսի 21-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն առաջնահերթություն են գործող կառավարության համար: «Սա չի նշանակում, սակայն, որ ընտրությունները նոր կառավարության միակ խնդիրն է, կառավարությունը պետք է գործի բնականոն ձևով և ունի ու ունենալու երկարաժամկետ ծրագրեր», – ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կարևորը ոչ այնքան ընտրությունների ժամկետն է, որքան որակը:

25 Май 2018 - 08:05 AMT
Оснований для роспуска парламента и проведения внеочередных выборов в Армении нет. Об этом заявил спикер парламента Армении и представитель парламентского большинства, член Республиканской партии Ара Баблоян.
Он отказался отввечать на вопрос о шансах РПА на досрочных выборах, если таковые, все-таки, состоятся. «Делать прогнозы сейчас неверно», – сказал он, передает Aysor.am.
В ходе «бархатной революции» в Армении в апреле-мае 2018 года армянская оппозиция добилась отставки премьера Сержа Саргсяна и назначения на пост лидера протестов Никола Пашиняна, сформировавшего правительство. Парламентское большинство, однако, осталось за Республиканской партией. Правящее меньшинство требует проведения досрочных выборов в стране.
Также Баблоян отметил, что изменения в избирательном кодексе, которых требует правящее меньшинство, возможны в ходе консенсуса.
«Избирательные нормы могут быть изменены в ходе дискуссий и обсуждений, РПА всегда выступала за подобный формат и заявляла, что будет способствовать всем положительным изменениям», – сказал он.