26 Մայիս 2018 - 07:29 AMT
Հարվածային գործիքների վրա նվագող և ստեղնահար, ձայնի ճանաչելի տեմբրով մենակատար և կոմպոզիտոր Մանուկյանին իրավամբ ջազի մարդ-նվագախումբ են անվանում իր բազում տաղանդների և ջազ արարելու բացառիկ ունակության համար: Yerevan2800.am-ն օգտվեց առիթից ու ելույթից առաջ մի քանի հարց ուղղեց երաժշտին:
Սերգեյ Մանուկյանը ծնվել է 1955-ի մարտի 15-ին՝ Գրոզնիում: Նրա երաժշտական կարիերան սկսվել է 12 տարեկանում, երբ Մանուկյանը հանդես էր գալիս ջազային նվագախմբերի հետ, նվագում էր թմբուկների վրա Չեչենական Հանրապետության պետական հեռուստառադիոյի նվագախմբում: Հետո սովորել է Գրոզնիի երաժշտական ուսումնարանում հարվածայինների դասարանում, որը 1975-ին ավարտելուց հետո, երկար ժամանակ հանդես է եկել Շիշկինի եռյակի հետ Գորկի քաղաքում (Նիժնի Նովգորոդ): 80-ականների սկզբին Մանուկյանը տեղափոխվել է Տալլին, որտեղ հանդես է եկել «Ավիցեննա» ջազային ռոք-խմբում: Համույթը մասնակցել է ջազ երաժշտության բոլոր համամիութենական ստուգատեսներին և մեծ հաջողություն է ունեցել: Այն ժամանակ էլ Մանուկյանն առաջին անգամ որպես մենակատար հանդես եկավ: Առաջին անգամ այդ դերում նա ներկայացավ հանդիսատեսին 1981-ին՝ Ռիգայի ջազ փառատոնին: Նրա ելույթն ապշեցրեց բոլորին և երաժշտագետ քննադատները միաձայն նրան թիվ մեկ ջազային կատարող հռչակեցին:
Խոսելով իր ստեղծագործական ճանապարհի մասին՝ Մանուկյանը նշեց, որ իր վրա մեծ ազդեցություն են գործել բազում ջազ երաժիշտներ:
«Սերը երաժշտության հանդեպ սերում է դասական երաժշտությունից: Ես չեմ ընկալում երաժշտությունն անուններով, թեև շատ եմ գնահատում մեծագույն երաժիշտներին, սակայն, չեմ անձնավորում: Նրանք երաժշտություն են կատարում, ես էլ եմ ուզում կատարել», – կատակեց երաժիշտը:
Ըստ նրա, երաժշտությունն օժանդակության կարիք ունի. «Պետք է, որ երաժշտությունը լինի, իսկ դրա համար հարկավոր է անել ամենը՝ նյութապես կամ այլ կերպ: Պետք է օգնել մարդկանց, որոնք արարում են այդ երաժշտությունը: Կարևոր չէ, թե ինչպես ես անում դա՝ երգում ես, նվագում, ուղղակի ինչ-որ մեկի համար բարձրախոսն ես պահում: Պետք է նպաստել, որ երաժշտությունը հնչի»:
Մանուկյանը կիսվեց իր ստեղծագործական ծրագրերով՝ նշելով, որ ընթացիկ տարում նոր ալբոմ է ձայնագրելու ստուդիայում:
Խոսելով հայկական ջազի 80-ամյակի մասին՝ երաժիշտն ուրախությամբ նշեց, որ երկրում շատ են տաղանդավոր երիտասարդ ջազ կատարողները:
«Երաժշտությունը ժամանակից վեր է: Երաժշտության համար միևնույն է՝ Խորհրդային Միություն է, թե ազատ Հայաստան: Այն կամ գալիս է, կամ ոչ», – ասաց Մանուկյանը:
Խոսելով ջազի ակտուալացման մասին՝ երաժիշտն ասել է. «Ջազը ձկան է նման: Եթե ձուկն ամբողջությամբ աղապատես, միևնույն է, այնքան աղ կկլանի, որքան պետք է: Այդպես էլ ջազը՝ ընկալում է այն, ինչ պետք է, ավելորդ ոչինչ չի վերցնում»:
Մանուկյանը նաև ընդգծեց, հայերը շատ տաղանդաշատ են երաժշտության ասպարեզում՝ և որպես ունկնդիրներ, և որպես երաժիշտներ:
Խոսելով Հայաստանի մայրաքաղաքի մասին՝ 1991-ից Մոսկվայում բնակվող Մանուկյանը նշեց, որ Երևանը պարուրված է լավ երաժշտությամբ:
«Երևանում ինձ ինչպես տանն եմ զգում: Այստեղ են ապրում քույրերս, զարմուհիս, այստեղ շատ են մարդիկ, որոնց հետ ես ինձ լավ եմ զգում»,- եզրափակեց երաժիշտը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում Երևանի նոր թրենդին՝ փոքր փաբերում հնչող ջազին՝ Մանուկյանն ասել է, որ դրական է գնահատում այդ երևույթը:

Исполнителя на ударных, клавишника, вокалиста с узнаваемым тембром голоса и композитора Манукяна по праву называют человеком-джаз-оркестром за его многие таланты и умение творить джаз как никто другой. Yerevan2800.am задал музыканту пару вопросов перед его выступлением.
Сергей Манукян родился 15 марта 1955 года в Грозном. Его музыкальная карьера началась в 12 лет, когда Манукян выступал с городскими джазовыми оркестрами, играл на барабанах в оркестре Гостелерадио Чеченской Республики. Затем он учился в грозненском музучилище по классу ударных, после окончания которого в 1975 году долгое время выступал с трио Шишкина в городе Горьком (сегодня – Нижний Новгород). В начале 80-х Манукян переехал в Таллинн, где выступал в джазовой рок-группе «Авиценна». Коллектив участвовал во всесоюзных смотрах джазовой музыки, имел большой успех. Тогда же и состоялся сольный дебют Манукяна. Впервые как вокалист он предстал перед публикой на Рижском джазовом фестивале в 1981 году. Его выступление поразило всех, и музыкальные критики единодушно объявили его джазовым исполнителем № 1.
Говоря о своем творчестве, Манукян отметил, что на него оказали влияние множество известных джазовых артистов.
«Любовь к музыке мне привила классическая музыка. Я не воспринимаю музыку по именам, хотя очень ценю величайших музыкантов, не связываю ее с личностями. Они играют музыку, я тоже хочу ее играть»,- шутливо подметил музыкант.
По его словам, музыке надо помогать: «Надо, чтоб музыка была, и для этого нужно делать все – материально или как. Надо помогать людям, которые делают музыку. Не важно как ты это делаешь – поешь, играешь, просто держишь для кого-то микрофон… Надо помогать музыке звучать».
Манукян поделился своими творческими планами, отметив, что в 2018 году запишет новый студийный альбом.
Говоря о 80-летии армянского джаза, мультиинструменталист выразил радость в связи с тем, что в стране много талантливых молодых джазовых исполнителей.
«Музыка – она вне времени. Ей без разницы, Советский Союз или свободная Армения. Она приходит или нет»,- сказал Манукян.
Говоря об актуализации джаза, музыкант отметил: «Джаз – он как рыба. Если рыбу полностью засыпать солью, она все равно больше чем надо соли не возьмет. Так и джаз: он воспримет то, что ему надо, больше ничего не возьмет».
Манукян также высказал свое мнение относительно армянского народа, отметив, что армяне очень музыкальны и талантливы к музыке и как слушатели, и как музыканты.
Говоря о столице Армении, проживающий с 1991 года в Москве Манукян отметил, что Ереван весь пропитан хорошей музыкой.
«В Ереване я чувствую себя как дома. У меня тут живут сестры, племянница, тут у меня много людей, с которыми мне хорошо»,- рассказал музыкант.
Отвечая на вопрос о том, как он относится к новому Ереванскому тренду – играть джаз в небольших пабах, Манукян отметил, что оценивает это явление положительно.