Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում այցելուներից մեկը կոտրել է ցուցադրված կտավներից մեկի ապակին պատնեշի մետաղյա մասով և վնասել նկարը: Միջադեպը տեղի է ունեցել մայիսի 25-ին, Մոսկվայի ժամանակով մոտ 21:00-ին: Ըստ ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկի, պատահարի վայր ժամանած ոստիկանները ձերբակալել են խուլիգանին, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Վնասվել է հայտնի ռուս նկարիչ Իլյա Ռեպինի «Իվան Ահեղն ու նրա որդի Իվանը» կտավը
Հարուցվել է քրեական գործ՝ մշակութային ժառանգության օբյեկտի վնասում կամ ոչնչացում հոդվածով:
Ռեպինի «Իվան Ահեղն ու նրա որդի Իվանը» կտավը ստեղծվել է 1883-1885թթ.: Կտավի վրա պատկերված է Իվան Ահեղի կյանքի հայտնի դրվագը, երբ նա ցասման պահին սպանել է իր որդուն՝ Իվանին:

26 Май 2018 - 08:19 AMT
Посетитель Третьяковской галереи в Москве разбил стекло одной из картин металлическим ограждением и повредил полотно.
Инцидент произошел 25 мая около 21:00 мск, сообщает МВД. По словам официального представителя ведомства Ирины Волк, прибывшие на место сотрудники полиции задержали хулигана, пишут «Известия».
По факту произошедшего возбуждено уголовное дело об уничтожении или повреждении объектов культурного наследия. Злоумышленник был задержан на основании ст. 91 УПК РФ.
По данным осведомленного источника, речь идет о картине Ильи Репина «Иван Грозный и сын его Иван».
Картина, написанная в 1883–1885 годах, также известна под названием «Иван Грозный убивает своего сына». Изображает легендарный эпизод из жизни Ивана Грозного, когда он в припадке гнева нанес смертельный удар своему сыну царевичу Ивану.