29 Մայիս 2018 - 11:06 AMT
Արցախի կարգավիճակը և անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են։ Այդ մասին հայտարարել է արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը:
Անդրադառնալով Բաքվից հնչող հայտարարություններին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը հանձնառու է՝ շարունակելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը բացառապես խաղաղ ու բանակցային ճանապարհով և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։ Ընդգծելով, որ հարկավոր է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտ ձևավորել՝ Զոհրաբ Մնացականյանն արձանագրել է, որ Բաքվի հռետորաբանությունն, ամբողջությամբ հակառակն անելով, բացասաբար է ազդում, և հետևապես պետք է կանխվի։
ԱԳ նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ հետ հարաբերությունների առավել ամրապնդումը` բարձր գնահատելով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի մանդատի շրջանակներում հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Տոյվո Կլաարը շնորհավորել է Զոհրաբ Մնացականյանին արտգործնախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ վերահաստատելով համատեղ քայլերով Հայաստանի հետ կապերն առավել ամրապնդելու Եվրամիության պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներին՝ երկուստեք նշելով, որ համաձայնագիրը հիմնված է ընդհանուր արժեքների վրա և լավ հիմք է հանդիսանում երկկողմ փոխգործակցությունն առավել խորացնելու համար:
Հանդիպման օրակարգում էին նաև ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությանը և գործողությունների ծրագրի մեկնարկին առնչվող հարցերը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ մի շարք խնդիրներ, մտքեր փոխանակեցին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Ավելի վաղ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, պատասխանելով հարցին, թե գործնականում հնարավոր է Ստեփանակերտին վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ, ասել էր, որ ներկայիս կարևորագույն նպատակն է, որ Արցախը ներգրավվի բանակցությունների մեջ բացառապես Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:

29 Май 2018 - 13:31 AMT
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 29 мая принял спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Говоря об урегулировании карабахского конфликта, глава МИД Армении отметил, что статус Арцаха и обеспечение его безопасности являются приоритетом для Армении в переговорном процессе.
Касаясь озвучиваемых из Баку заявлений, глава МИД Армении подчеркнул, что Армения готова продолжить урегулирование конфликта исключительно мирным путем переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ.
Подчеркнув необходимость формирования атмосферы, способствующей миру, министр Мнацаканян констатировал, что риторика Баку, делая полностью противоположное, влияет негативно, и, следовательно, должна быть пресечена.
Министр отметил, что Армения придает важность максимальному укреплению отношений с ЕС, высоко оценив эффективное сотрудничество, установившееся в рамках мандата спецпредставителя ЕС.
Клаар поздравил Мнацаканяна с назначением на должность министра иностранных дел, подтвердив готовность ЕС максимально укреплять отношения с Арменией.
В ходе встречи стороны коснулись вопросов повестки отношений Армения – ЕС, перспектив сотрудничества Армения – ЕС в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, отметив, что соглашение базируется на общих ценностях и является хорошей основой для углубления взаимодействия.
В повестке встречи были также вопросы, касающиеся диалога о либерализации визового режима с ЕС и начала реализации программы действий. Собеседники обсудили ряд региональных и международных вопросов, обменялись мнениями о последних событиях вокруг ядерной программы Ирана.