1 Հունիս 2018 - 07:44 AMT
Պաշտպանության նախարարությունը Նախիջևանում, ՀՀ հետ սահմանակից տարածքում, ադրբեջանցիների ԶՈւ դիրքերի տեղաշարժի հետ կապված ոչ մի մտահոգություն չունի, քանի որ իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկելի է: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Ավելի վաղ համացանցում հրապարակումներ եղան, որոնց համաձայն Նախիջևանի ուղղությամբ, մասնավորապես, Արենի գյուղի հատվածում նոր, բարձրադիր ադրբեջանական դիրքեր են հայտնվել: Նաև լուսանկարներ են հրապարակվել:
«Պետք է բոլորը գիտակցեն, որ Ադրբեջանն իր տարածքում որոշակի տեղափոխումներ է իրականացնում, դա Նախիջևանում ադրբեջանական տարածքներն են, Հայաստանի կողմից միջամտության կարիք չկա, ՀՀ ՊՆ-ն ոչ մի խնդիր չի տեսնում»,-ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով Նախիջևանի սահման իր այցին՝ Տոնոյանն ասել է, որ ուղղակի պետք է ծանոթանար իրավիճակին ու տեղանքին: «Այս պահին մտահոգիչ խնդիրնեն չկան: Թե Արցախի ՊԲ կողմից, թե Հայաստանում իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկելի է»,-ասել է ՊՆ ղեկավարը:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն իր հերթին հայտարարել էր, որ ՀՀ սահմանի նախիջևանյան հատվածում մարտական հերթապահությունը և կատարվող աշխատանքներն ընթանում են բնականոն հունով, իսկ համացանցում նշված հատվածներում կատարվում է մեծ մարտական ու ոչ միայն մարտական աշխատանք: Նա հավելել էր, որ ՀՀ Զինված ուժերը մշտական մարտական հերթապահություն է իրականացնում և աշխատանք է կատարում ՀՀ ամբողջ սահմանի երկայնքով:

ВС Азербайджана на своей территории в Нахиджеване осуществляют определенные перемещения, сейчас необходимости во вмешательстве Армении нет. Об этом заявил после заседания правительства Армении министр обороны Давид Тоноян в ответ на просьбу прокомментировать муссируемые в соцсетях сведения о том, что азербайджанская сторона в Нахиджеване пытается передвинуть вперед свои позиции.
Ранее в соцсетях появились записи, согласно которым, близ села Арени появился новый азербайджанский пост. Также опубликована фотография, на которой видна азербайджансая боевая позиция.
«У министерства обороны Армении нет никакой обеспокоенности в связи с передислокацией позиций ВС Азербайджана, поскольку ситуация полностью находится под контролем, мы своей эффективной деятельностью нейтрализуем любое перемещение»,- заявил Тоноян.
«Считаю, мы должны оценивать ситуацию здраво. Каких-либо проблем на данный момент министерство обороны Армении не видит», – добавил он.
Ранеепресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян заявил, что Вооруженные силы Армении несут постоянное боевое дежурство и проводят работы по всей протяженности границы Армении.«На Нахиджеванском участке эти работы протекают в нормальном русле, и на участках, о которых говорится в соцсетях, также проводятся масштабные боевые и не только работы. Жители указанных сел это хорошо знают, с ними также проводятся активные обсуждения»,- написал Ованнисян.