2 Հունիս 2018 - 07:36 AMT
Իսրայելը պատրաստ է աշխատել Հայաստանի նոր կառավարության հետ: Այդ մասին ասվում է Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հղած շնորհավորական ուղերձում: Նեթանյահուն վարչապետին մաղթել է ամենայն հաջողություն Հայաստանը դեպի առավել զարգացում և բարեկեցություն առաջնորդելու գործում, ինչպես նաև շնորհավորել է նրան և հայ ժողովրդին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի առթիվ:
Նշելով, որ անցած տարի Իսրայելն ու Հայաստանը տոնել են դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը՝ Բենյամին Նեթանյահուն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև առկա համերաշխությունը հիմնված է երկու ժողովուրդների համանման պատմական փորձի և Սուրբ հողում, մասնավորապես՝ Երուսաղեմում, հայկական դարավոր ներկայության վրա, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Իսրայելը պատրաստակամ է Հայաստանի հետ ընդլայնելու իր համագործակցությունը բազմաթիվ կարևոր ոլորտներում, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների կառավարման, ենթակառուցվածքների զարգացման: Ես ակնկալում եմ աշխատել Ձեզ և Հայաստանի նոր կառավարության հետ՝ զարգացնելու առավել ամուր հայ-իսրայելական գործընկերություն»,-ասված է Իսրայելի վարչապետի շնորհավորական ուղերձում:

2 Июнь 2018 - 12:19 AMT
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху поздравил Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра Армении и пожелал успехов в деле обеспечения дальнейшего развития и благоденствия страны. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Нетаньяху поздравил также премьера и армянский народ с 100-летием Первой Республики Армения.
Отметив, что в 2017 году Армения и Израиль отмечали 25-летие установления дипломатических отношений, Нетаньяху заявил, что солидарность двух стран основана на схожем историческом опыте и вековом армянском присутствии на Святой земле, в частности, в Иерусалиме.
«Израиль готов к расширению отношений с Арменией в многочисленных важных сферах, в том числе в сферах сельского хозяйства, энергетики, управления водными ресурсами, развития инфраструктур.
Я ожидаю работы с Вами и новым правительством Армении для дальнейшего развития и укрепления армяно-израильского партнерства» – говорится в послании премьер-министра Израиля.