Հունիսի 6-ին և 7-ին ադրբեջանական կողմը դիմել է ՀՀ ԶՈւ հրամանատարությանը՝ խնդրելով թույլատրել որոշ քաղաքացիների մոտենալ Գյուննութ ավերակ բնակավայրի հարավային արվարձանի գերեզմանատեղիներին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Նման խնդրանք այդ հատվածում ադրբեջանական կողմը հայտնել է առաջին անգամ։ Հայկական կողմը հավատարիմ լինելով մարդասիրական նորմերին և մշտապես կատարելով լարվածության թուլացման քայլեր, համաձայնել է թույլատրել խաղաղ բնակիչներին կարճ ժամանակով մոտենալ գերեզմանատեղիին», – գրել է նա:
Ավելի վաղ, ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն ապատեղակատվություն էին տարածել, թե իբրև ադրբեջանցիները «վերադարձել են մայիսին Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից ազատագրված» Գյուննութ բնակավայր:

9 Июнь 2018 - 09:35 AMT
Азербайджанская сторона 6 и 7 июня обратилась к командованию Вооруженных сил Республики Армения, попросив позволить некоторым гражданам подойти к могилам на южной окраине заброшенного села Гюннут. Об этом сообщает пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, с подобной просьбой на данном участке азербайджанская сторона обращается впервые.
«Армянская сторона, оставаясь приверженной гуманистическим ценностям и всегда предпринимая шаги по ослаблению напряженности, согласилась позволить мирным жителям на короткое время подойти к могилам», – написал Ованнисян в Facebook.
Ранее азербайджанские СМИ распространили дезинформацию, согласно которой, якобы «под контроль Азербайджанской армии перешло село Гюннут».