11 Հունիս 2018 - 10:16 AMT
Հայաստանն այն 25 երկրի թվում է, ուր նախընտրում են ուղևորվել ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները 2018-ին: Այդ մասին հայտնում է վերլուծական ՏուրՍտատ ընկերությունը, որը կազմել է ՌԴ-ից արտագնա տուրիզմի երկրների վարկանիշը 2018-ի առաջին եռամսյակի համար:
ՌԴ-ից Հայաստան իրականացվել է 79.000 ուզևորություն, ինչը 22 տոկոսով ավելի է, քան 2017-ի նույն շրջանում:
Հայաստանը 22-րդ տեղում է, իսկ առաջին տասնայկում են Աբխազիան, Ֆինլանդիան, Ղազախստանը, Թաիլանդը, Ուկրաինան, Չինաստանը, Էստոնիան, ԱՄԷ-ն, Գերմանիան և Լեհաստանը:
Հարևան Վրաստանն ու Ադրբեջանը վարկանիշի 14-րդ և 15-րդ տեղերում են համապատասխանաբար: Վրաստան ուղևորությունների քանակը եղել է 163.000՝ աճը 21 տոկոս, Ադրբեջան՝ 147.000՝ աճը 6 տոկոս:
Ըստ գործակալության, աճի տեմպերով առաջատարներն են Քաթարը, ԱՄԷ-ն ու Թուրքիան:
Արտագնա զբոսաշրջության ցուցանիշները ՌԴ-ից 2018-ի առաջին 3 ամսում աճել են 12 տոկոսով, իսկ 2017-ին կազմել են 40 մլն:

11 Июнь 2018 - 07:13 AMT
Армения входит в топ-25 популярных российских туристов стран в 2018 году. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат, составившее рейтинг стран выездного туризма из России в I квартале 2018 года.
Число поездок в Армению из России составило 79.000, что на 22% больше, чем в 2017 году.
Армения занимает 22 место, а в первой десятке стран у российских туристов – Абхазия, Финляндия, Казахстан, Таиланд, Украина, Китай, Эстония, ОАЭ, Германия и Польша.
Соседние Грузия и Азербайджан занимают 14 и 15 места соответственно. Число поездок в Грузию составило 163 тыс (+21%), в Азербайджан – 147 тыс. (+6%).
По данным агентства, лидерами роста зарубежных туров стали Катар, ОАЭ и Турция.
Число выездных туристских поездок из России за первые три месяца года выросло на 12% до 7,5 миллионов, а в 2017 году составило 40 миллионов.