Կառավարության արտահերթ նիստում քննարկվում է հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, համաձայն որի կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցն իր աշախատավարձից կուտակվող 10%-ից կվճարի 2,5%-ը՝ նախկին 5%-ի փոխարեն:
Պետությունը կվճարի 7,5%-ը՝ նակին 5%-ի փոխարեն:
Դեռևս գործող կարգավորմամբ, կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցը կուտակում է իր եկամտի 10%-ը՝ 5%-ը վճարում է անձը, 5%-ը՝ անձի օգտին պետությունը։
Ավելի վաղ,ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնում կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը 1974 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված բոլոր վարձու աշխատողների համար։
Ըստ նրա, ոլորտի ամենահեղինակավոր մասնագետները պնդում են, որ այս պրոցեսն անցել է անդառնալիության կետը, և տվյալ խնդրի շուրջ որոշումներ կայացնելիս պետք է հաշվի առնվեն ռիսկերը, որ ոչ միայն երկարաժամկետ, այլև կարճաժամկետ առումով կարող են աղետալի հետևանքներ ունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա:

Правительство Армении созвало 11 июня внеочередное заседание, на котором обсуждается проект внесения дополнений в закон «О накопительных пенсиях», который вступит в силу с 1 июля.
Правительство решило одобрить законодательную инициативу о внесении дополнений в закон Армении «О накопительных пенсиях».
Так,согласно действующему регулированию, накопительные взносы уплачиваются по ставке 10% базового дохода следующим образом: работники платят накопительный взнос в размере 5% базового дохода, а остальные 5% вносятся в пользу участника из государственного бюджета. Согласно предлагаемому варианту, 2,5% платит участник системы, 7,5% – государство.
Таким образом, государство будет платить на 2,5% больше, чем предлагалось раньше.
В случае принятия проекта о внесении дополнений в закон «О накопительных пенсиях» расходы государственного бюджета увеличатся примерно на 12-15 млрд драмов.